Tuesday , August 4 2020
Breaking News
Home / Latest Articles / Второ рели оваа сезона во Србија, овој викенд стартува Мионица Рели

Второ рели оваа сезона во Србија, овој викенд стартува Мионица Рели

Четврт пат по ред Мионица Рели, втора година се бодува за Централно Европска Зона

По четврти пат по ред Мионица ќе биде дел од Националниот шампионат на Србија во рели. Премиерното издание е одржано во 2017 година, додека две години подоцна започна да се бодува во календарот на Централно Европската Зона.

Организатор на ова натпреварување е Спортскиот авто и картинг сојуз на Србија, а коорганизатори се Авто-мото сојузот на Србија и Авто Клубот ФАМ ММ Пауер од Белград. Ова ќе биде втора станица на Националниот шампионат на Србија во дисциплина рели.

Четвртото издание на Рели Мионица се одржува од 21 јули до 1 август. До денес навечер ќе бидат обавени сите административни обврски, а исто така вечерва е закажан и церемонијалниот старт на релито.

Натпреварувачкиот дел од релито ќе започне во 09:01 часот во сабота, додека вкупната должина на релито изнесува 200.16 километри, а од овие, 69.30 километри се брзински испити, поточно девет. На Мионица рели се пријавени 25 посади, сите од Србија.

Извор: https://rallymagazin-rs.weebly.com/

Check Also

ТЦР Италија: Рекордна бројка од 26 возачи на стартот на втората рунда на Мизано!

Овој викенд на патеката Мизано во Италија се одржува втората рунда од Италијанскиот ТЦР шампионат, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *