Friday , September 18 2020
Home / Latest Articles / Дакар 2020: Најтешкото рели на планетава ја однесе првата жртва

Дакар 2020: Најтешкото рели на планетава ја однесе првата жртва

Португалскиот возач Пауло Гонсалвес со моторцикл број 8 им подлегна на повредите со кои се здоби од падот кој го имаше денес на 276-от километар од седмата етапа.

Организаторите добија аларм во 10:08 часот, а медицинскиот хеликоптер пристигна на местото во 10:16 наоѓајќи го во безсознание откако добил срцев напад. После напорите за враќање во живот на местото, тој бил пренесен во болница каде за жал бил прогласен за мртов.

За 40-годишниот Пауло Гонсалвес ова беше 13ти Дакар. Тој дебитираше во 2006, а четири пати завршуваше во топ 10, како и импресивниот финиш на втората позиција во 2015 кога победи Марк Кома. Тој се наоѓаше на 46-тата позиција во генерален пласман после шестата етапа.

Почивај во мир Пауло Гонсалвес…

Check Also

WTCR: Започнува Светскиот туринг куп; Бертон на пол позиција на Золдер

Ултра блиската борба за пол позиција со Јан Ерлахер му донесе на Натанаел Бертон прва …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *