Sunday , January 21 2018
Home / Latest Articles / ДРАГ ТРКА: Дали е Mercedes AMG A45 достоен противник на Audi RS3? (ВИДЕО)

ДРАГ ТРКА: Дали е Mercedes AMG A45 достоен противник на Audi RS3? (ВИДЕО)

Во следново видео ќе видите драг-битка помеѓу два германски спортисти од ниската средна класа.

Станува збор за два од најдобрите компактни автомобили кои што може да се најдат на пазарот, Mercedes-AMG A45 и Audi RS3 во седан изведба. Оваа компарација е направена на патеката Рок Рејсвеј во Јужна Африка, на стартно-целната рамнина со должина од околу 300 метри. Но овие 300 метри беа доволни за да се види кој ќе го каже последниот збор.

Mercedes AMG A45 има малку помала моќност од неговиот противник, продвижуван е од 2.0-литарски турбо мотор кој што може да испорача 376КС и 475Њм вртежен момент. За спринт од 0 до 100км/ч му се потребни само 4.2 секунди, и максимална брзина од 250км/ч.

Audi RS3 има 2.5-литарски, 5-цилиндричен турбо агрегат со моќност од 394КС и 480Њм вртежен момент. Може да стигне од 0 до 100км/ч за 4.1 секунди, а максималната брзина е ограничена на 250км/ч.

Па да видиме дали е Mercedes AMG A45 достоен противник на Audi RS3:

Check Also

Koj Honda Civic Type R e подобар? EP3 против FN2 против Mugen против FK2 против FK8

Во следново видео ќе видите навистина интересна споредба помеѓу сите досегашни Honda Civic Type R. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *