Sunday , March 7 2021
Home / Latest Articles / Жан-Карл Верне импресиониран од електричниот Hyundai Veloster N ETCR

Жан-Карл Верне импресиониран од електричниот Hyundai Veloster N ETCR

Францускиот возач Жан-Карл Верне го окарактеризираше Hyundai Veloster N ETCR како неверојатен автомобил откако заврши со тестирањето.

Верне беше повикан за развоен возач на ETCR програмата на почетокот од овој месец, а дадена му беше и прва шанса да го проба автомобилот во текот на отворениот ден за тестирање на патеката Арагон.

На дводневниот тестисто така можеше да се види и CUPRA eRacer на патеката со Џорди Хене позади воланот.

„Морам да кажам дека автомобилот е неверојатен. Многу е моќен и го засакав уште на првите извозени кругови. Супер кул, ова беше едно магично искуство.“ – изјави Верне.

Check Also

ETCR: Микел Аскона го потврди своето учество во електричниот TCR шампионат

Станува интересно со електрифицирањето… Шпанскиот возач Микел Аскона го потврди неговото учество во првата сезона …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *