Sunday , September 20 2020
Home / Latest Articles / МотоГП календарот за 2020 повторно изменет

МотоГП календарот за 2020 повторно изменет

Календаорт на МотоГП шампионатот беше подложен на уште една промена поради заканата на вирусот COVID19 познат како коронавирус, кој сериозно ја потресе Централна Европа.

Поради ова, отварањето на сезоната наместо во Остин (САД) ќе се одржи во Аргентина, додека финалето ќе биде поместено за една недела.

Првично календарот беше презентиран на 5ти март со првата трка во САД каде требаше да започне премиерната класа, но поради забраните за патување поради страхување од епидемијата беше откажана МотоГП рундата во Катар, додека трката во Тајланд беше преместена за во октомври.

Малку подоцна, стартувањето во САД стана невозможно, откако беше прогласена вонредна состојба во Остин, како и прогласен карантин во цела Италија, каде е сместен поголемиот дел од МотоГП падокот.

Последниот распоред изгледа вака:

Check Also

MotoGP: Подиум за паметење – Мир никогаш нема да го заборави проаѓањето на Роси на Мизано

Возачот на Suzuki Жоан Мир изјави дека никогаш нема да го заборави освоениот подиум овој …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *