Tuesday , June 25 2019
Breaking News
Home / Latest Articles / Последниот McLaren Senna продаден на аукција за 2.67 милиони долари

Последниот McLaren Senna продаден на аукција за 2.67 милиони долари

Сите средства одат во добротворни цели

McLaren изненадија со откривање на новиот член на врвната серија на автомобили, именувана по легендарниот бразилски Ф1 возач Аиртон Сена да Силва. Новиот McLaren Senna е несекојдневен супер автомобил со тврдокорни гени и брутален 4.0 литарски V8 агрегат кој од себе вади 789 коњски сили и 800Њм вртежен момент.

Она што е зачудувачки е дека сите 500 автомобили се продадени уште пред официјалното деби на автомобилот, освен еден автомобил кој беше понуден на аукција минатиот викенд. Тоа е автомобилот со број на шасија 193 кој беше продаден за 2.67 милиони долари. Целата сума ќе биде дадена на Аиртон Сена Фондација која беше основана од неговата сестра за поддршка на децата во сиромашните земји и земјите во развој.

Check Also

WTCR Нирбургринг: Светол старт за Volkswagen на денешните слободни тренинзи

Стартува најтешкиот предизвик за Светскиот туринг куп После завршетокот на денешните слободни тренинзи на озлогласениот …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *