Tuesday , August 4 2020
Breaking News
Home / Latest Articles / Ристо Вуков со трета стартна позиција на Берановац

Ристо Вуков со трета стартна позиција на Берановац

Овој викенд на воениот полигон Берановац крај Краљево во тек е третата рунда од Српскиот шампионат во автомобилизам…

Македонскиот натпреварувач Ристо Вуков ќе стартува од третата позиција на гридот после одржаните квалификации на влажна подлога. Пол позицијата ја освои Душан Настасијевиќ, додека втората позиција после лошата среќа на претходната трка во Бања Лука, ја освои Милош Пауновиќ.

Трет ќе стартува Вуков, пред Предраг Ламбаша и Ненад Мијаљевиќ. Никола Лазаревиќ ќе стартува од шестата позиција, додека позади него од седмата позиција трката ќе ја започне Петар Милорадовиќ.

Според изјавата на Вуков после квалификациите, очекуваме дождовна трка, па затоа работите стануваат уште поинтересни. Еден од главните конкуренти на Вуков, минатогодишниот шампион Часлав Тошиќ не учествува на оваа трка, па затоа очекуваме работите во генерален пласман да се измешаат.

До утре!

Check Also

ТЦР Италија: Рекордна бројка од 26 возачи на стартот на втората рунда на Мизано!

Овој викенд на патеката Мизано во Италија се одржува втората рунда од Италијанскиот ТЦР шампионат, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *