Wednesday , August 5 2020
Breaking News
Home / Latest Articles / Кубица се враќа во Формула 1

Кубица се враќа во Формула 1

Полскиот возач Роберт Кубица се враќа во Формула 1 како резервен возач на Williams F1 тимот.

Кубица беше во трката за возачко седиште во Williams и учествураше на повеќе тестирања, но тимот се реши да го ангажира рускиот возач Сергеј Сироткин.

32-годишниот Кубица има учествувано во 76 Гранд При трки помеѓу 2006тата и 2010тата со Sauber BMW и Renault. Но пред почетокот на сезоната 2011 доживеа страшна Рели несреќа во која што се здоби со тешки повреди и има ограничување на движењата во десната рака.

По неговото закрепнување, Кубица ја продолжи кариерата во Рели натпреварите и беше многу малку веројатно враќањето во Формула 1.

Check Also

ТЦР Италија: Рекордна бројка од 26 возачи на стартот на втората рунда на Мизано!

Овој викенд на патеката Мизано во Италија се одржува втората рунда од Италијанскиот ТЦР шампионат, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *