Tuesday , August 4 2020
Breaking News
Home / Latest Articles / Стартува Британскиот туринг шампионат, Донингтон Парк, Брендс Хеч и Олтон Парк без публика

Стартува Британскиот туринг шампионат, Донингтон Парк, Брендс Хеч и Олтон Парк без публика

Донингтон Парк овој викенд за старт на сезоната, потврдено е дека публиката нема да може да присуствува на никој од трите тркачки викенди овој месец, на Брендс Хеч и Олтон Парк…

Од почетокот на преговорите се очекуваше договор за ограничен број на публика, но ситуацијата со пандемијата сепак не го дозволи тоа, а плановите се променија со тоа што на почетната рунда од овој престижен шампионат, како и втората и третата рунда подоцна во август ќе бидат затворени за публика.

Како што изјавија Британските медиуми, потврдено е дека публика нема да има ниту на Британскиот туринг шампионат, ниту на Британскиот Супербајк шампионат овој месец, што значи дека нема да има публика на туринг трките до можеби четвртата рунда на Нокхил.

Но ако гледаме од поглед на публика, Шкотската патека Нокхил се очекува да има ограничен број на гледачи, а воедно ќе претставува и тест евент за истата проблематика.

Check Also

ТЦР Италија: Рекордна бројка од 26 возачи на стартот на втората рунда на Мизано!

Овој викенд на патеката Мизано во Италија се одржува втората рунда од Италијанскиот ТЦР шампионат, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *