Wednesday , September 19 2018
Breaking News
Home / Latest Articles / Ф1 размислува за промена на стартниот формат на трките

Ф1 размислува за промена на стартниот формат на трките

Пат Симондс вели дека шефовите на Формула 1 размислуваат за промена на поставеноста на болидите на стартната линија.

Пат Симондс, поранешниот технички директор на Williams кој што стана дел од управата на спортот по превземањето од страна на Либерти Медиа, вели дека постои можност за промена на стартниот формат на трките со цел да се направат повозбудливи:

“Ќе ја употребиме виртуелната реалност за да ја тестираме ефикасноста на планираните промени. Сегашната поставеност на болидите на старотот дава многу мала можност за возбудлив старт, најбрзите болиди се напреди и останатите се формациски поредени позади нив со преголема раздалеченост еден од друг. Во минатото не беше така. Некои трки како онаа во Монца започнуваа со 4 болиди во првиот ред.” – изјави Симондс

“Што ќе се случи доколку повторно го направиме истото? Тоа е работа што не е толку едноставно да се симулира. Мораме да пробаме во пракса и тоа не мора да биде цела трка, само првите три круга. Тогаш ќе видиме што ќе се случи. Дали првиот круг ќе биде повозбудлив или ќе видиме еден голем судир во свиокот број 1? Доколку се покаже како ефикасно, ќе можеме да го употребуваме на секоја трка.” – додаде тој.

Check Also

Маестрално возење на Вуков на Ушче; Од 13-та позиција до прва, но не и до победа…

Изминатиот викенд на уличната патека Ушче во Белград се одржа финалето на шампионатот на кружни …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *