Monday , June 18 2018
Breaking News
Home / Latest Articles / Шејдер и BMW во World Rallycross следната сезона?

Шејдер и BMW во World Rallycross следната сезона?

2-кратниот DTM шампион Тимо Шејдер потврди дека се наоѓа во фаза на преговори со BMW за влез во Светскиот Реликрос Шампионат следната сезона

Откако се откажа од DTM шампионатот во 2016, Шејдер се тркаше со целосна сезона во Светскиот Реликрос Шампионат возејќи за MJP Racing Team Austria после одрбаните трки кои ги возеа во претходните две години. Ова сезона Шејдер заврши на подиум на првата рунда во Барселона.

Кога беше запрашан за гласините кои кружеа околу влегувањето со BMW, тој изјави:

„Да, има сонови и надежи, а исто така има и нешто многу позитивно позади тоа. Не можам ништо да изјавам официјално, но можам да кажам дека се наоѓаме во доста длабоки дискусии за оваа опција. Останува да видиме што ќе излезе. Ќе се потрудам да успее оваа приказна за следната година, но ќе возам некои трки со BMW во некој друг шампионат, па можам да кажам дека ќе биде тоа двојна програма. Изгледа добро, па затоа да почекаме неколку недели после што ќе дознаеме и ние и вие околу нашите планови.“

Check Also

MotoGP Барселона: Повторна доминација на Лоренцо, Маркез и Роси без решение

Хорхе Лоренцо извојува уште една значајна победа по ред на патеката Каталуња во Барселона, тргнувајќи …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *