Monday , June 18 2018
Breaking News
Home / Latest Articles / Роб Хаф се враќа во Британскиот шампионат на туристички автомобили (BTCC)

Роб Хаф се враќа во Британскиот шампионат на туристички автомобили (BTCC)

Добро познатиот британски туринг возач кој моментално се натпреварува во Светскиот туринг шампионат WTCC, ќе се врати овој викенд во Британскиот шампионат на туринг автомобили на патеката Силвертоун каде ќе се вози претпоследната рунда од шампионатот.

Тој ќе го замени Том Чилтон кој вози паралелно и во Светскиот туринг шампионат, а овде ќе биде заменет поради опоравување од операција. Хаф ќе се најде позади воланот на Vauxhall Astra во тимот на Power Maxed Racing. WTCC шампионот од 2012-тата се натпреваруваше една сезона во домашниот шампионат и тоа во 2004-тата во која освои победи во две трки за SEAT Sport UK.

“Прекрасно е чувството што ќе возам повторно во домашниот шампионат и што ќе возам за фабричкиот тим Power Maxed Racing. Досега не сум возел автомобил со NGTC спецификации, но сум возел многу останати туринг автомобили TC1, S2000, Chinese, GT, TCR, па затоа мислам дека нема да имам проблеми да се вклопам, а исто така се надевам дека ќе постигнам добар резултат за тимот. Ова го правам поради Том со кого иако сме ривали во WTCC шампионатот, бидејќи има доверба во мене ме викна да го заменам, а тој ќе се врати на финалето на патеката Брендс Хеч. Одамна чекав прилика да возам во мојот домашен шампионат после 6 години и се надевам дека нема да ја разочарам мојата публика.” – изјави Хаф.

Check Also

MotoGP Барселона: Повторна доминација на Лоренцо, Маркез и Роси без решение

Хорхе Лоренцо извојува уште една значајна победа по ред на патеката Каталуња во Барселона, тргнувајќи …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *