Saturday , October 31 2020
Home / Latest Articles / WTCR: Пол позиција за Фредерик Вервиш за главната трка во Мароко

WTCR: Пол позиција за Фредерик Вервиш за главната трка во Мароко

Фредерик Вервиш ја освои првата пол позиција во Светскиот туринг куп

Возачот на Comtoyou Racing Фредерик Вервиш успеа да дојде до неговата прва пол позиција во неговата WTCR кариера, откако успеа да заврти најбрз круг во Маракеш, оставајќи ги зад себе тимските колеги Иван Милер и Тед Бјерк во нивните Lynk & Co 03 TCR автомобили.

Тимот на Белгиецот успеа да најде уште некој дел од секундата како предност, влегувајќи во вторите квалификации после освојувањето на 11-то најбрзо време во првиот дел од квалификациите. Тоа се случи пред да направи најбрзо време во целиот викенд во вториот дел од квалификациите (1:24.590), токму пред минатогодишниот шампион во TCR Europe, Микел Аскона.

На прагот на третиот дел од квалификациите Comtoyou тимот не успеаа да ја одберат посакуваната позиција, но тоа не е важно бидејќи Вервиш успеа да направи најбрзо време од 1:24.721 во последното излегување, четири десетинки четири секунди побрзо од Иван Милер.

Тед Бјерк беше трет најбрз, додека Тиаго Монтеиро успеа да се смести на четвртата позиција, а Аскона, кој стартуваше прв на последните квалификации, поради грешка на петттиот свиок ќе стартува од петтата позиција.

Позади нив од шестата позиција ќе стартува Јан Ерлаше, пред Гериери кој доста се мачеше за добро време денес во споредба со вчера. Жан-Карл Верне ќе стартува осми пред Габриеле Тарквини и Ники Катсбург, што значи дека Катсбург ќе стартува од пол позиција на втората трка поради правилата на обратен грид.

Втората трка започнува во 17:45 часот, а третата веднаш потоа.

Q3

1 22 Frédéric VERVISCH Belgium Audi RS3 LMS TCR 3 1:24.721 0.000
2 100 Yvan MULLER France Lynk & Co 03 TCR 3 1:25.091 0.370
3 11 Thed BJÖRK Sweden Lynk & Co 03 TCR 3 1:25.224 0.503
4 18 Tiago MONTEIRO Portugal Honda Civic Type R TCR 3 1:25.593 0.872
5 96 Mikel AZCONA Spain CUPRA TCR 3 1:25.639 0.918

Q2

1 22 Frédéric VERVISCH Belgium Audi RS3 LMS TCR 3 1:24.590 0.000
2 96 Mikel AZCONA Spain CUPRA TCR 5 1:24.826 0.236
3 18 Tiago MONTEIRO Portugal Honda Civic Type R TCR 3 1:24.833 0.243
4 11 Thed BJÖRK Sweden Lynk & Co 03 TCR 6 1:24.834 0.244
5 100 Yvan MULLER France Lynk & Co 03 TCR 7 1:24.855 0.265
6 68 Yann EHRLACHER France Lynk & Co 03 TCR 6 1:24.919 0.329
7 86 Esteban GUERRIERI Argentina Honda Civic Type R TCR 8 1:24.930 0.340
8 69 Jean-Karl VERNAY France Audi RS3 LMS TCR 7 1:24.964 0.374
9 1 Gabriele TARQUINI Italy Hyundai i30 N TCR 7 1:24.997 0.407
10 88 Nicky CATSBURG The Netherlands Hyundai i30 N TCR 8 1:25.079 0.489
11 29 Néstor GIROLAMI Argentina Honda Civic Type R TCR 8 1:25.102 0.512
12 52 Gordon SHEDDEN United Kingdom Audi RS3 LMS TCR 7 1:25.292 0.702

Q1

1 11 Thed BJÖRK Sweden Lynk & Co 03 TCR 14 1:24.820 0.000
2 96 Mikel AZCONA Spain CUPRA TCR 10 1:24.857 0.037
3 69 Jean-Karl VERNAY France Audi RS3 LMS TCR 12 1:24.883 0.063
4 29 Néstor GIROLAMI Argentina Honda Civic Type R TCR 14 1:24.889 0.069
5 18 Tiago MONTEIRO Portugal Honda Civic Type R TCR 13 1:24.972 0.152
6 68 Yann EHRLACHER France Lynk & Co 03 TCR 12 1:25.049 0.229
7 86 Esteban GUERRIERI Argentina Honda Civic Type R TCR 9 1:25.057 0.237
8 88 Nicky CATSBURG The Netherlands Hyundai i30 N TCR 12 1:25.060 0.240
9 100 Yvan MULLER France Lynk & Co 03 TCR 11 1:25.079 0.259
10 52 Gordon SHEDDEN United Kingdom Audi RS3 LMS TCR 16 1:25.108 0.288
11 22 Frédéric VERVISCH Belgium Audi RS3 LMS TCR 10 1:25.151 0.331
12 1 Gabriele TARQUINI Italy Hyundai i30 N TCR 14 1:25.198 0.378
13 55 Ma QING HUA China Alfa Romeo Giulietta TCR 15 1:25.234 0.414
14 8 Augusto FARFUS Brazil Hyundai i30 N TCR 14 1:25.270 0.450
15 5 Norbert MICHELISZ Hungary Hyundai i30 N TCR 14 1:25.328 0.508
16 50 Tom CORONEL The Netherlands CUPRA TCR 12 1:25.357 0.537
17 111 Andy PRIAULX United Kingdom Lynk & Co 03 TCR 15 1:25.397 0.577
18 37 Daniel HAGLÖF Sweden CUPRA TCR 11 1:25.438 0.618
19 12 Rob HUFF United Kingdom Volkswagen Golf GTi TCR 12 1:25.463 0.643
20 31 Kevin CECCON Italy Alfa Romeo Giulietta TCR 15 1:25.475 0.655
21 10 Niels LANGEVELD The Netherlands Audi RS3 LMS TCR 11 1:25.486 0.666
22 9 Attila TASSI Hungary Honda Civic Type R TCR 15 1:25.588 0.768
23 25 Mehdi BENNANI Morocco Volkswagen Golf GTi TCR 14 1:25.679 0.859
24 14 Johan KRISTOFFERSSON Sweden Volkswagen Golf GTi TCR 13 1:25.693 0.873
25 33 Benjamin LEUCHTER Germany Volkswagen Golf GTi TCR 14 1:26.111 1.291
26 21 Aurélien PANIS France CUPRA TCR 10 1:28.211 3.391

Check Also

WTCR: После доминацијата на Хунгароринг, Хонда ќе добие најголема тежина на Арагон

Münnich Motorsport, ќе мора да додаде максимум тежина на своите автомобили за Арагон овој викенд …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *