Friday , August 14 2020
Home / Latest Articles / Alfa Romeo нема да го превземе Sauber F1 тимот

Alfa Romeo нема да го превземе Sauber F1 тимот

Поранешниот сопственик и основач на Sauber F1, Петер Саубер, вели дека неговиот поранешен тим нема да биде ребрендиран во Alfa Romeo.

По завршувањето на изминатата Ф1 сезона, Sauber F1 тимот склучи договор со првиот човек на Fiat, Серџо Марчионе, со кој што се согласи нивен главен спонзор да биде Alfa Romeo. Кога беше запрашан како се чувствува во врска со овој договор, Петер Саубер одговори:

“Се чувствувам навистина добро. Тимот нема да ја промени својата сопственост, Alfa Romeo ќе биде само генерален спонзор и ништо повеќе.”

Саубер, кој што пред неколку сезони целосно се повлече од Формула 1, вели дека овој договор ќе биде навистина добар за Sauber, oсобено доколку ги имаме во предвид нивните финансиски проблеми во последните две сезони.

Check Also

МотоГП: Историска победа за КТМ и дебитантот Бред Биндер

Јужно Африканскиот возач Бред Биндер дојде до убедлива и неверојатна победа на патеката Брно во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *