Tuesday , August 4 2020
Breaking News
Home / Автомобилизам

Автомобилизам

Започна ДТМ сезоната, Ауди со апсолутна доминација на Спа-Франкоршамп

Месец август ќе остане во паметење како месец во кој започнаа голем број на автомобилски шампионати во целиот свет, после олабавувањето на мерките кои беа воведени поради пандемијата на корона вирусот… Исто така, овој викенд на патеката Спа-Франкоршамп започна ДТМ шампионатот, кој оваа година не изгледа баш најдобро. Може да …

Read More »

Вуков со измешани емоции на Мизано; Првата трка без пласман, втората трка во бодови

Македонскиот возач Ристо Вуков овој викенд настапи на втората рунда од Италијанскиот Порше Карера Куп на патеката Мизано. Ова беше доста напорен викенд за него, но и со крајно измешани емоции. На квалификациите дојде до 14-тата позиција од каде ја стартуваше првата трка. И покрај добриот старт после кој се …

Read More »

14 стартна позиција за Вуков на Мизано, првата трка стартува вечерва од 22:00 часот

Вечерва, ноќна трка во Италијанскиот Порше Карера куп Македонскиот натпреварувач Ристо Вуков ќе стартува од 14-тата стартна позиција на гридот од 23 автомобили, после напорните квалификации во кои гужвата на патеката беше најголем проблем. Времето од 1:37.297 постигнато од Вуков не беше доволно за да влезе во вториот дел од …

Read More »

ТЦР Италија: Рекордна бројка од 26 возачи на стартот на втората рунда на Мизано!

Овој викенд на патеката Мизано во Италија се одржува втората рунда од Италијанскиот ТЦР шампионат, а рекордната бројка од 26 натпреварувачи ветува опасна борба… На утринските квалификации Феличе Јелмини после техничките проблеми на Мугело и стартот од последната позиција, овој пат дојде до пол позиција за првата трка позади воланот …

Read More »

Стартува Британскиот туринг шампионат, Донингтон Парк, Брендс Хеч и Олтон Парк без публика

Донингтон Парк овој викенд за старт на сезоната, потврдено е дека публиката нема да може да присуствува на никој од трите тркачки викенди овој месец, на Брендс Хеч и Олтон Парк… Од почетокот на преговорите се очекуваше договор за ограничен број на публика, но ситуацијата со пандемијата сепак не го …

Read More »

Второ рели оваа сезона во Србија, овој викенд стартува Мионица Рели

Четврт пат по ред Мионица Рели, втора година се бодува за Централно Европска Зона По четврти пат по ред Мионица ќе биде дел од Националниот шампионат на Србија во рели. Премиерното издание е одржано во 2017 година, додека две години подоцна започна да се бодува во календарот на Централно Европската …

Read More »

Младиот картинг возач Христо Ковачи се враќа во форма после трката во Словенија

Изминатиот викенд на патеката Вранско во Словенија беше одржана картинг трка во рамките на Централно Европската Зона, каде претставник од Македонија беше младиот Христо Ковачи. И покрај густиот распоред на трките овој месец, младиот Ковачи се враќа во форма фаќајќи го вистинскиот ритам, после долгата пауза поради корона вирусот. Разговаравме …

Read More »

ТЦР Источна Европа: Доминантна победа на Борковиќ на Гробник, Стефановски шести

Патеката Гробник во Хрватска овој викенд е домаќин на првата рунда од Источно Европскиот ТЦР шампионат каде Српскиот автомобилист Душан Борковиќ дојде до доминантна победа од старт до цел, позади воланот на M1RA Racing Hyundai i30 N Гридот од 18 автомобили и тоа како добро изгледаше на легендарниот Гробник, но …

Read More »

ТЦР Источна Европа – Гробник: Пол позиција за Борковиќ, Стефановски стартува седми

Овој викенд на патеката Гробник над Ријека се одржува кружна трка насловена како „Награда на Хрватска“ каде се пријавени околу 130 возачи во различни класи и категории, а една од тие категории е ТЦР Источна Европа во која настапуваат 13 возачи. Оваа класа е доста интересна бидејќи стартуваат четири познати …

Read More »

Македонскиот возач Бранко Кипровски во BMW Compact Cup во Велика Британија

Овој викенд на патеката Оултон Парк во Велика Британија беше одржана првата рунда од Nangkang Tyre BMW Compact Cup натпреварувањето. Македонскиот возач Бранко Кипровски кој веќе трета година живее во Велика Британија, во последен момент влезе како дел од овој шампионат. Тој претходно возеше во Британскиот Ford Focus Cup каде …

Read More »