Tuesday , June 25 2019
Breaking News
Home / Автомобилизам

Автомобилизам

Кружна трка Бања Лука: Миловановиќ најбрз на Залужани, Вуков со победа

Перфектно поминат тркачки викенд на Залужани Изминатиов викенд на патеката Залужани крај Бања Лука се одржа кружна трка која се бодуваше за Српскиот шампионат, Централно Европска Зона и за домашниот шампионат на Босна и Херцеговина, а по тој повод одлучивме после ридската трка во Котор, да ја проследиме оваа кружна …

Read More »

TCR Италија: Стефановски со втора стартна позиција на Имола

Овој викенд на патеката Имола во Италија се одржува третата рунда од националниот шампионат TCR Италија Во крајно драматична битка за пол позицијата, Матео Греко извојува прва стартна позиција за саботната трка, додека Македонскиот натпреварувач Игор Стефановски дојде до висока втора стартна позиција заостанувајќи за само 0.061 секунди позади. Трет …

Read More »

WTCR Нирбургринг: Гериери со пол позиција за првата, Лоихтер за третата трка; Таши, Верне и Приол со казни за кршење на „Код 60“

Во крајно лоши услови со повеќе инциденти, се одржаа квалификациите за петтата рунда од Светскиот туринг куп, на озлогласената патека Нирбургринг-Нордшлајфе Аргентинскиот возач Естебан Гериери дојде до пол позиција за првата трка на патеката Нирбургринг-Нордшлајфе, во крајно лоши временски услови, на мокра патека. Сесијата беше за момент стопирана поради ударот …

Read More »

WTCR Нирбургринг: Светол старт за Volkswagen на денешните слободни тренинзи

Стартува најтешкиот предизвик за Светскиот туринг куп После завршетокот на денешните слободни тренинзи на озлогласениот „Зелен Пекол“, можевме да видиме добар старт за Volkswagen, кои доста се измачуваа во борба со останатите конкуренти во досегашниот дел од  сезоната. На првиот слободен тренинг возачот на Sébastien Loeb Racing Роб Хаф беше …

Read More »

WRC: Два дена до Рели Сардинија; Како стојат работите во Светскиот Рели Шампионат?

После Рели Португалија, следи Рели Сардинија во Италија со почеток во четврток со шејкдаунот… И покрај победата на От Танак во Португалија минатата недела, во генерален пласман води Себастиен Ожие со 142 поени, пред Танак со 140 и Тиери Невил со 132 поени. Интересно е тоа што првите тројца кои …

Read More »

TCR Европа: Хаосот на Спа Франкошамп претставен преку видео!

Хаотичната втора трка на Спа Франкошамп во рамките на Европската TCR Серија, претставена преку видеото на Том Коронел Ова стоеше во неговата изјава после трката, а подолу можете да го погледнете видеото: „Ова беше лудачки викенд. Се забавував добро и имав некои добри битки. Џани Морбидели беше доста фрустриран удирајќи …

Read More »

TCR Европа: Многу казни, многу инциденти, многу тензија – Едноставно, многу автомобили на гридот…

Изминатиот викенд на легендарната Ф1 патека Спа Франкошамп се одржа третата рунда од Европската TCR Серија Во првата трка победата ја однесе Жил Магнус, пред Сантиаго Урутиа и Максим Поти, додека во втората Жулиен Брише беше победник, пред Мато Хомола и Андреас Бекмен. Трката изобилуваше со инциденти, казни и тензија. …

Read More »

TCR Европа: Слободни тренинзи на Спа, Peugeot најбрз, Брише со опасно излетување

Овој викенд се одржува третата рунда од Европската TCR серија на легендарната Гран При патека, Спа Фракоршамп Денес, петок, се одржаа два слободни тренинзи на кои најдобрите возачи од Европа се запознаваа со условите на патеката. Најбрз на првиот слободен тренинг беше Жулиен Брише, додека возачите на Hyundai веќе втора …

Read More »

Делев после втората победа во Twingo Cup-от: Победата е најслатка во сериозна конкуренција

Мартин Делев со втора победа во Twingo Cup Македонија Возачот на Custom Car Racing Мартин Делев успеа да дојде до втора победа на патеката во Кичево, во рамките на Twingo Cup Македонија. Во саботата Делев се квалификуваше на втората позиција со заостанување од 0.150 позади Томислав Трајковски. Делев и Трајковски …

Read More »

Дебитантот Бојан Георгиевски во очи на Кичево 2, со импресии од Кичево 1

Бојан Георгиевски е уште еден млад возач за кого деби настап беше првата кружна трка оваа година која се одржа во Кичево, пред две недели. Тој се квалификуваше на шестата позиција, а заврши на деветтата позиција, се соочи со „детски болести“, но сепак имаше пријатно и долгоочекувано искуство. Поради запознавањето …

Read More »