Friday , January 24 2020
Home / Мотоциклизам

Мотоциклизам

Мото ГП: Вињалес најбрз на тестот во Валенсија (Резултати)

Започнаа подготовките за 2020 сезона На патеката Валенсија беше одржано пред сезонско тестирање за 2020 сезона. Најбрз на патеката беше возачoт на Yamaha Маверик Вињалес кој беше единствениот кој се симна под границата од 1:30 со најбрз круг од 1:29.849, додека Фабио Куартараро и Франко Морбидели го комплетираа 1-2-3 поредокот …

Read More »

МотоГП: За прв пат во историјата, двајца браќа во ист тим

Браќата Маркез ќе станат ривали; Алекс Маркез го замени Лоренцо во Хонда Алекс Маркез, победникот во Мото2 категоријата ќе дебитира во Мото Гран При шампионатот ни помалку ни повеќе туку во фабричкиот тим на Honda. Тој ќе му се придружи на неговиот брат Марк кој ќе му биде ментор и …

Read More »

MotoGP: Фотофиниш! Неверојатна победа за Алекс Ринс на Британското Гран При!

Возачот на Suzuki Алекс Ринс дојде до неверојтна победа на Британското Гран При, изведувајќи сензационален потег во последниот свиок на патеката Силверстоун Долгата битка помеѓу Марк Маркез и Алекс Ринс беше решена со разлика од 0.013 секунди во полза на Ринс, проаѓајќи го Маркез во брзиот последен свиок на Силверстоун. …

Read More »

MotoGP Брно: Шеста победа за Маркез оваа сезона

Уште една убедлива победа на Маркез, воедно и 50-та во премиерната класа… Возачот на Honda Марк Маркез освои уште една убедлива победа над неговите конкуренти, после одложениот старт на Чешкото Гран При на патеката Брно. Организаторите на трката дојдоа до решение да го одложат стартот поради дожд кој го зафати …

Read More »

MotoGP: Маркез со победа во една од најдраматичните трки; Лоренцо обвинет, но не и казнет за катастрофата

Гран При Каталуња ќе остане во сеќавање по хаваријата предизвикана од Хорхе Лоренцо… Лидерот во MotoGP шампионатот Марк Маркез дојде до уште една победа за да ја зајакне предноста во генерален пласман кај возачите, додека падот на неговиот тимски колега Хорхе Лоренцо предизвика вистинска хаварија во која Андреа Довициозо, Маверик …

Read More »

Спиров: Дождот ни ги поремети плановите на денешната трка

Шест Македонци овој викенд на Серес Овој викенд на патеката Серес во Грција се одржуваат третата и четвртата рунда од БМУ Европскиот шампионат во мотоциклизам на која настапуваат шест Македонски натпреварувачи: Слободан Ивчески, Игор Спиров, Синиша Кочоски (F1000) Филип Филиповски, Перо Димитров (F600) и Иво Таневски (F110). После најбрзото време …

Read More »

MotoGP Остин: Седма по ред пол позиција за Маркез

Младиот Шпанец е едноставно недопирлив… Марк Маркез дојде до пол позиција за Американското Гран При, додека неговиот ривал за титулата Андреа Довициозо ги заврши квалификациите на длабоката 13-та позиција. Маркез направи време од 2:03.787 на стартот од 15-минутната квалификациска сесија, при што до крајот на сесијата тоа време остана неподобрено. …

Read More »

WSBK Асен: Првата трка е презакажана поради снежна олуја

На крајно ниски температури од дури 3 степени, започна да паѓа снег на патеката поради што стартот на првата трка закажана денес на патеката Асен беше одложен. Кога после 28 минути организаторите одлучија да ја стартуваат трката, снегот повторно го зафати регионот. Тоа доведе до повторно одложување на стартот, а …

Read More »

WSBK Асен: Црвено знаме на квалификациите, Баутиста со пол позиција

Прекината квалификациската сесија на Асен… Алваро Баутиста дојде до третата по ред освоена пол позиција оваа сезона во Светскиот Супербајк шампионат откако квалификациската сесија беше прерано прекината, а неговите ривали останаа спречени да направат доволно брзи кругови за повисока стартна позиција. Сесијата беше прекината на само неколку секунди после поставувањето …

Read More »

WolrdSBK: После доминацијата на Баутиста и Ducati на Арагон, следи Асен овој викенд

Овој викенд на Холандската патека Асен ќе се одржи четвртата рунда од Светскиот Супербајк шампионат насловена како Motul Dutch Round После доминацијата на Алваро Баутиста и Ducati на минатата трета рунда на патеката Арагон Шпанецот се наоѓа на првата позиција во генерален пласман со 186 поени, пред Џонатан Реа на …

Read More »