Wednesday , April 24 2019
Home / Latest Articles

Latest Articles

Игор Спиров со одлична четврта позиција на втората трка во Серес!

Стартувајќи од 12-та позиција, Македонскиот мотоциклист Игор Спиров во неверојатно возбудлива трка дојде до третата позиција пред целта, но во фотофиниш не успеа да ја задржи…   Во конкуренција од 23 натпреварувачи во класата F1000 кои на вчерашната трка имаа доста проблеми со влажноста на патеката, денес имаа сува трка на …

Read More »

Ридско-брзинската TCR Серија презакажана за 2020

Деби сезоната на ридско-брзинската TCR Серија, неуспешна… Ридско-брзинската TCR Серија која за прв пат оваа сезона требаше да стартува, поради недостаток на натпреварувачи ќе биде презакажана за следната 2020 година, при што организаторите веруваат дека следната година ќе привлечат поголем број на пријави. Она што беше познато е дека двајца …

Read More »

Спиров: Дождот ни ги поремети плановите на денешната трка

Шест Македонци овој викенд на Серес Овој викенд на патеката Серес во Грција се одржуваат третата и четвртата рунда од БМУ Европскиот шампионат во мотоциклизам на која настапуваат шест Македонски натпреварувачи: Слободан Ивчески, Игор Спиров, Синиша Кочоски (F1000) Филип Филиповски, Перо Димитров (F600) и Иво Таневски (F110). После најбрзото време …

Read More »

WRC: Toyota ќе развиваат R5 автомобил

WRC2 категоријата во склоп на Светскиот рели шампионат станува доста возбудлива… Фактот дека оваа класа ќе остане непроменета уште долго време, дојде од изјавата на ФИА бидејќи и челниците на Светската автомобилистичка федерација заклучи дека класата R5 автомобили (WRC2 спецификации) е доста добра рели платформа, а се планира да потрае …

Read More »

TCR Европа: Потврдена е конечната листа од 31 автомобили за Европската TCR Серија

На само една недела до стартот на Европската TCR Серија, потврдена е целосната листа од 31 автомобили за стартот на Хунгароринг Како времето се приближува до старт на втората сезона од Европската TCR Серија, така работите се сведуваат до крај. Ја добивме и конечната листа на возачи кои ќе настапуваат, …

Read More »

TCR Eвропа: Најнова пријава пристигна од BRC Racing Team и Лука Филипи

Бившиот возач на едноседи Лука Филипи влегува со целосна кампања за 2019 сезона Лука Филипи е 33-годишен Италијанец кој оваа година влегува во туринг категорија после долгогодишно искуство во едноседи. Повеќе сезони со квалитетни настапи се покажувал во GP2, освојувајќи повеќе победи, за во 2011 година да дојде до втората …

Read More »

TCR Eвропа: Стиан Паулсен се враќа во Европската TCR Серија

Норвешкиот возач Стиан Паулсен ќе се врати во Европската TCR Серија и оваа сезона во неговата Cupra за својот тим Stian Paulsen Racing Тој прилично доцна ги најави своите плаови, после неизвесната зима која му донесе мало разочарување. „Беше доста тешко да ја склопам програмата за оваа година, бидејќи имав …

Read More »

MotoGP Остин: Прва Гран При победа за Ринс во неговата кариера

Вистинска драма во Остин… Возачот на Suzuki Алекс Ринс дојде до неверојатна победа откако Маркез не успеа да се задржи на моторциклот после девет круга. Откако Маркез се најде надвор од трката, Валентино Роси ја превзема првата позиција. Седум круга подоцна со прецизно возење Ринс успеа да го пројде Роси …

Read More »

MotoGP Остин: Седма по ред пол позиција за Маркез

Младиот Шпанец е едноставно недопирлив… Марк Маркез дојде до пол позиција за Американското Гран При, додека неговиот ривал за титулата Андреа Довициозо ги заврши квалификациите на длабоката 13-та позиција. Маркез направи време од 2:03.787 на стартот од 15-минутната квалификациска сесија, при што до крајот на сесијата тоа време остана неподобрено. …

Read More »

F1 Кина: 1-2 победа за Mercedes на јубилејната 1000-та F1 трка

Трета 1-2 победа по ред за Mercedes, Хамилтон недостижен… Луис Хамилтон дојде до сигурна победа на Кинеското Гран При, кое воедно е 1000-та F1 трка, додека позади него на втората позиција заврши неговиот тимски колега Валтери Ботас. Ова беше ден кога Ferrari немаа одговор за Mercedes-ите, но сепак Себастиен Фетел …

Read More »