Wednesday , December 12 2018
Home / Latest Articles

Latest Articles

WTCR 2019: 10 тркачки викенди, ограничување на гридот со 32 автомобили, нов начин на бодување…

2019 сезона носи нови закони и правила… Светскиот мотор спорт совет го потврди зголемениот грид, како и новиот систем на бодување на првите 15 возачи, а исто така и календарот за 2019 година. За разлика од 2018 година кога гридот беше ограничен на 28 автомобили, следната година ќе бидат додадени …

Read More »

Дишењето на Жил Паници во текот на неговото возење (Peugeot 306 Maxi) (ВИДЕО)

Овој пат, Ве потсетуваме на Жил и Хрв Паници Во следното видео ќе можете да погледнете, а на оние на кои им е познато, да се потсетите на начинот на дишење во текот на возењето на познатиот Француски рели возач Жил Паници во легендарниот автомобил Peugeot 306 Maxi. Овој автомобил …

Read More »

TCR Europe: Неофицијално, претставен е календарот за 2019 година

Новиот календар за Европската TCR Серија е нешто поразличен од оној кој се возеше оваа сезона, додека разлика има и во бодовниот систем… Во календарот ќе погледнеме промени во пистите кои ќе бидат домаќини. На пример, Пол Рикар нема да биде дел од календарот во 2019, но затоа пак, Ред …

Read More »

WTCR: Hyundai ги потврди четирите возачи за следната сезона

После кратките шпекулации за тоа кој ќе биде дел од силниот тим кој победува, сега е официјално. Hyundai Motorsport потврди четири возачи за 2019 сезона во Светскиот Туринг Куп, со Габриеле Тарквини, Норберт Михелис, кои остануваат во тимот, додека ќе им се придружат Ники Катсбург и Аугусто Фарфус. Моменталниот шампион …

Read More »

Заврши деветтото издание на Рели Шоу Санта Доменика, девојка запросена на церемонијалниот старт!

Како што веќе најавивме, едноставно не беше возможно да не присуствуваме на официјално, последниот моторспорт настан за оваа година на Балканот, легендарното Рели Шоу Санта Доменика… Искуства, импресии, квалитетно поминато време, се само мало објаснување за тоа како поминавме на Рели Шоу Санта Доменика во Света Недеља близу Загреб оваа …

Read More »

Официјално, започна Рели Шоу Санта Доменика

Најголемото Рели Шоу на нашите простори, вистинскиот спектакл на четири тркала, започна денес со шејкдаунот и церемонијалниот старт Локација: Света Недеља, Хрватска. После долгите најави и исчекувања за најголемиот спектакл на овие простори – Рели Шоу Санта Доменика, дојде денот и за неговиот старт, поточно стартот на 9-тото издание на …

Read More »

Викендов на програмата е едното и единствено Рели Шоу Санта Доменика – Загреб!

Овој викенд во Света Недеља близу Загреб, ќе се одржи деветтото издание на традиционалното Рели Шоу Санта Доменика, на кое секако дека ќе бидеме присутни како новинари… После осум неверојатно квалитетно организирани релија, следи деветтото издание на Рели Шоу Санта Доменика. Стартот на релито е во петок 23 ноември со …

Read More »

WRC: Крунисаниот шампион Себастиен Ожие започнува со тренинзи со Citroen

Себастиен Ожие, крунисаниот шампион во светскиот рели шампионат оваа сезона, следната недела во Португалија започнува тренинзи со Citroen C3 WRC за 2019 сезона Ожие и претходно најави дека ќе одржи четиридневен тест со C3 до крајот на оваа година, два дена на земјена и два дена на асфалтна подлога. „Имам …

Read More »

WTCR Макау: Титула за Тарквини, победа за Гериери во третата трка

Габриеле Тарквини е човекот кој ја освои титулата во првата година на новоформираниот Светски туринг куп, откако ја доби борбата со Иван Мулер за само три поени. Тарквини дојде до титулата откако заврши на десеттата позиција и со многу големи притисоци ја заврши ова сезона, додека Естебан Гериери не му …

Read More »

Скопје Круг – Ноември 2018: Мајстории по дождливо време низ Скопските улици (Извештај)

Денес на познатата патека пред Македонска Телевизија се одржа последната трка од Македонскиот шампионат на кружни патеки, со која се заврши годинешната сезона. Бевме сведоци на интересни борби и мајстории по дождливо време, на кое беше доста тешко да се управуваат тркачките автомобили. Секако дека имаше извртувања и тоа повеќе, …

Read More »