Wednesday , July 18 2018
Home / Latest Articles / ETCC: Норберт Наѓ на пол позиција, Стефановски ќе стартува петти

ETCC: Норберт Наѓ на пол позиција, Стефановски ќе стартува петти

Возачот од Унгарскиот Zengo Motorsport Норберт Наѓ ја освои третата пол позиција по ред за него оваа сезона во доста збиената борба за пол позиција во Европскиот туринг куп на патеката Мост во Чешка

Наѓ ќе стартува пред ривалот за титулата Кристјоханес Шрајбер, додека од вториот ред на третата позиција ќе стартува Петр Фулин пред Пламен Кралев. Игор Стефановски успеа само до петтата стартна позиција, а позади него ќе стартува португалскиот возач Фабио Мота. Петер Рикли не успеа да го оправда доброто темпо кое го покажа на почетокот од викендот и ќе стартува од седмата позиција пред Вацлав Нимч кој се квалификуваше како осми. Младен Лалушиќ ќе стартува од деветтата позиција, додека топ 10-те ги комплетираше Петр Фулин Јуниор.

Check Also

WTCR Словакиаринг: Доминацијата на Hyundai на квалификациите, се претвори во доминација на VW групацијата на првата трка

На доста топло време денес, на патеката Словакиаринг крај Братислава се одржа првата трка од …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *