Sunday , March 7 2021
Home / Latest Articles / ETCR: Микел Аскона го потврди своето учество во електричниот TCR шампионат

ETCR: Микел Аскона го потврди своето учество во електричниот TCR шампионат

Станува интересно со електрифицирањето…

Шпанскиот возач Микел Аскона го потврди неговото учество во првата сезона во електричниот туринг шампионат PURE ETCR. Тој ќе им се приклучи на веќе најавените негови колеги Матиас Екстром и Жорди Хене.

Аскона го комплетираше својот прв тест со автомобилот Cupra eRacer во текот на официјалниот тест кој се одржа на патеката Арагон во Шпанија изминатиот викенд.

Аскона се наоѓаше позади волан на Cupra León Competición за Zengo Motorsport минатата сезона во Светскиот туринг куп каде заврши на седмата позиција во генерален пласман, паралелно со неколку успешни појавувања во TCR Europe, TCR Italy и други.

Check Also

CUPRA eRacer дебитираше на официјалниот тест на Арагон

CUPRA e-Racer за прв пат се појави на официјален тест пред првата сезона во новата …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *