Thursday , January 23 2020
Breaking News
Home / Latest Articles / F1: Нов музеј во чест на Ф1 легендата Џим Кларк

F1: Нов музеј во чест на Ф1 легендата Џим Кларк

На денешен ден во далечната 1936 година беше роден 2-кратниот Ф1 шампион и легендарен возач на Lotus F1, Џим Кларк.

Новиот музеј во чест на Џим Кларк, кој што се наоѓа во живопискиот Данс во Шкотска, ќе биде отворен на 7-ми април оваа година. Поминаа повеќе од 50 години од трагичната смрт на Кларк на патеката Хокенхејм во Германија, во длечната 1967 година.

Музејот ќе биде отворен со свечена церемонија во која што ќе бидат вклучени комеморативна црковна служба, свечена вечера во хотелот Карфраемил, и отворена изложба на која што ќе бидет изложени сувенири од Џим Кларк. Исто така Класичниот Тим Lotus планира да изложи неколку од болидите со кои што се тркал Кларк.

Овој настан ќе биде од отворен карактер и на него се добродојдени сите фанови а автомобилизмот.

Check Also

Дакар 2020 – 10 Етапа: Петерхансел: Не знам како се случи, но се загубивме!

Дури и самиот тој не може да поверува… Стефан Петерхансел е вистинска икона на Дакар …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *