Wednesday , August 5 2020
Breaking News
Home / Latest Articles / F1: Ова беше најлошиот возач во историјата на Формула 1

F1: Ова беше најлошиот возач во историјата на Формула 1

Едниствениот возач во историјата на Формула 1 кој што ја загубил својата супер-лиценца за учество во спортот е роден на денешен ден во 1975 година.

Се сеќавате ли на Јуџи Иде? Доколку не се сеќавате, тој е поранешен возач во Формула 1 кој што успеа да влезе во спортот во 2006 година како возач на Super Aguri благодарение ја своите спонзори. Иде предходно се натпреваруваше во јапонската национална Формула Нипон.

Супер-лиценцата на Јуџи Иде му беше одземена за време на Гранд При викендот на Имола поради опасно возење. Тoj го истурка од патеката возачот на Midland F1 Racing, Кристијан Албертс, по што неговиот болид се преврти неколку пати. Албертс се извлече без посериозни повреди, но Иде никогаш повеќе не седна позади воланот на Ф1 болид.

Па, ајде да се потсетиме на овој инцидент:

Check Also

ТЦР Италија: Рекордна бројка од 26 возачи на стартот на втората рунда на Мизано!

Овој викенд на патеката Мизано во Италија се одржува втората рунда од Италијанскиот ТЦР шампионат, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *