Wednesday , September 19 2018
Breaking News
Home / Latest Articles / F1: ФИА го предупреди Ферстапен и очекува да биде попретпазлив

F1: ФИА го предупреди Ферстапен и очекува да биде попретпазлив

Тркачкиот директор на Формула 1, Чарли Вајтинг, го предупреди Макс Ферстапен за неговото возење и во индина очекува поголема претпазливост од возачот на Red Bull.

На вчерашната трка во Кина, Ферстапен се судри со Фетел додека се обидуваше да го претекне во свиокот број 14, поради што и двајцата возачи се извртеа и загубуја неколку места. Возачот на Red Bull доби казна од 10 секунди и 2 казнени поени. Доколку стигне до бројката од 12 поени, тогаш ќе биде баниран од учество во една трка. Тој веќе има 5 казнени поени поради други инциденти.

“Добиваме одредени критики поради казнените поени, но тоа е нивната намена и затоа ги даваме на возачите. Макс веќе има 5 казнени поени, поради што се надевам дека во индина ќе биде попретпазилив.” – изјави Вајтинг.

Check Also

Маестрално возење на Вуков на Ушче; Од 13-та позиција до прва, но не и до победа…

Изминатиот викенд на уличната патека Ушче во Белград се одржа финалето на шампионатот на кружни …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *