Saturday , October 31 2020
Home / Latest Articles / MotoGP: Скот Рединг го заменува Сем Лоус во Aprilia за 2018 сезона

MotoGP: Скот Рединг го заменува Сем Лоус во Aprilia за 2018 сезона

После губењето на местото во Pramac Ducati од Џек Милер, Скот Рединг официјално беше објавено дека тој ќе се приклучи на Aprilia Gresini во MotoGP кампања во 2018 година. Како што беше најавено уште во четвртокот, договорот на Рединг доаѓа на сметка на неговиот сонародник Сел Лоус.

Иако беше на првата година од договорените две, познато беше дека договорот на Ловс висеше на конец откако шефот на фабричкиот тим Романо Албесиано потврди дека разговарал со други возачи на седмата рунда во Барселона. Албеисано претходно изјави дека имал огромни очекувања за големо подобрување од Лоус, но тој освои само два поени оваа сезона, бидејќи возеше на послаб моторцикл оној на тимскиот колега Алеис Еспаргаро.

Лоус беше известен дека ќе биде заменет во четвртокот вечерта, ноќ пред трката на Ред Бул Ринг. Рединг сега се враќа во тимот во кој го направи неговото деби во MotoGP во 2014 кога возеше Honda во отворената класа, додека во меѓувреме Gresini стана фабрички Aprilia тим.

Check Also

WTCR: После доминацијата на Хунгароринг, Хонда ќе добие најголема тежина на Арагон

Münnich Motorsport, ќе мора да додаде максимум тежина на своите автомобили за Арагон овој викенд …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *