Wednesday , November 21 2018
Breaking News
Home / Latest Articles / MotoGP TT Асен: Марк Маркез победник на најинтересната и најжестока трка оваа сезона!

MotoGP TT Асен: Марк Маркез победник на најинтересната и најжестока трка оваа сезона!

Нема човек кој може да ја објасни во детали оваа неверојатна трка.

Ова дефинитивно беше најинтересната трка досега оваа сезона во која после огромен број на битки до победа дојде Марк Маркез кој имаше излетување, а подоцна и за малку пад…

Но борбата за втора позиција му овозможи на Маркез да направи видна предност во последните два круга. При самиот крај и Роси дојде до водство, но во борбата во која имаше касно кочење при што Роси ја почувствува предната гума дека попушта, падна на шестата позиција после што успеа да врати само една позиција, во борба за водечкото место во која учествуваа дури осум возачи.

На втората позиција заврши Алекс Ринс, додека последната позиција на подиумот ја обезбеди Маверик Вињалес. Четврти беше Довициозо, пред Роси, на петтата позиција и Крачлоу на шестата. Седми заврши Лоренцо, пред Зарко на осмата и Алваро Баутиста на деветтата позиција. Топ 10-те ги комплетираше Андреа Јаноне.

Check Also

WTCR: Верне со победа во првата трка, Хаф ќе мора да почека за 11-та рекордна победа

Францускиот возач Жан-Карл Верне дојде до изненадувачка победа, кој буквално ја украде од фаворитот за …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *