Tuesday , January 19 2021
Home / Latest Articles / Renault 5 се враќа на голема врата, како електричен автомобил

Renault 5 се враќа на голема врата, како електричен автомобил

Renault го претставија нивниот нов електричен автомобил насловен како Renault 5 Prototype, а претставува нов електричен автомобил инспириран од класичниот Renault 5 хечбек.

Renault 5 Prototype е претставен како компактен електричен автомобил со подобар ретро дизајн од моменталниот модел Renault Zoe EV. Овој концепт ќе прерасне во сериски автомобил и ќе започне да се продава пред 2025 година.

Од фабриката не излегоа јавно со детали околу овој електричен автомобил, освен неколку фотографии и ова видео во кое е објаснето како ќе изгледа и со што ќе располага овој автомобил.

Check Also

Дакар 2021: 14та Дакар титула за „Г-дин Дакар“

Француската офроуд легенда Стефан Петерхансел дојде до рекордна 14-та Дакар титула, откако победи на 2021 …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *