Monday , August 19 2019
Home / Latest Articles / TCR Европа: Потврдена е конечната листа од 31 автомобили за Европската TCR Серија

TCR Европа: Потврдена е конечната листа од 31 автомобили за Европската TCR Серија

На само една недела до стартот на Европската TCR Серија, потврдена е целосната листа од 31 автомобили за стартот на Хунгароринг

Како времето се приближува до старт на втората сезона од Европската TCR Серија, така работите се сведуваат до крај. Ја добивме и конечната листа на возачи кои ќе настапуваат, а тоа е една неверојатна листа на 31 возачи, кои ќе настапат оваа сезона.

За информација, тројца од првите четири возачи кои завршија во генерален пласман во TCR Европа минатата година ќе земат учество во Светскиот туринг куп оваа сезона, само Душан Борковиќ кој заврши на третата позиција ќе остане да се бори за шампионска титула со Target Competition, позади волан на Hyundai i30 N TCR.

На гридот ќе гледаме десет Hyundai, шест Peugeot, пет Cupra, два Audi, три Honda и два Renault Mégane RS TCR.

Погледнете ја целосната листа подолу:

3 – Davit Kajaia – GEO – PCR Sport – Cupra TCR
5 – Alex Morgan – GBR – Wolf-Power Racing – Renault Mégane RS TCR
7 – Aurélien Comte – FRA – DG Sport Compétition – Peugeot 308TCR
8 – Luca Engstler – GER – M1RA – Hyundai i30 N TCR
10 – Viktor Davidovski – MKD – PSS Racing Team – Honda Civic Type R FK8 TCR
12 – Nelson Panciatici – FRA – M Racing – Hyundai i30 N TCR
16 – Gilles Magnus – BEL – Comtoyou Racing – Audi RS 3 LMS
17 – Martin Ryba – SVK – Brutal Fish Racing Team – Honda Civic Type R FK8 TCR
19 – Andreas Bäckman – SWE – Target Competition – Hyundai i30 N TCR
21 – Marie Baus-Coppens – FRA – JSB Compétition – Cupra TCR
23 – Tamás Tenke – HUN – Zengő Motorsport – Cupra TCR
24 – Julien Briché – FRA – JSB Compétition – Peugeot 308TCR
25 – Natan Bihel – FRA – M Racing – Hyundai i30 N TCR
26 – Jessica Bäckman – SWE – Target Competition – Hyundai i30 N TCR
27 – John Filippi – FRA – Vuković Motorsport – Renault Mégane RS TCR
30 – Luca Filippi – ITA – BRC Racing Team – Hyundai i30 N TCR
34 – Stian Paulsen – NOR – Stian Paulsen Racing – Cupra TCR
44 – Lilou Wadoux – FRA – JSB Compétition – Peugeot 308TCR
45 – Gianni Morbidelli – ITA – WestCoast Racing – Volkswagen Golf GTI TCR
46 – Olli Kangas – FIN – WestCoast Racing – Volkswagen Golf GTI TCR
50 – Tom Coronel – NED – Boutsen Ginion Racing – Honda Civic Type R FK8 TCR
2 – Stéphane Lémeret – BEL – Boutsen Ginion Racing – Honda Civic Type R FK8 TCR*
55 – Santiago Urrutia – URU – WRT – Audi RS 3 LMS
62 – Dušan Borković – SRB – Target Competition – Hyundai i30 N TCR
66 – Gilles Colombani – FRA – Team Clairet Sport – Peugeot 308TCR
81 – Stéphane Ventaja – FRA – Team Clairet Sport – Peugeot 308TCR*
70 – Mat’o Homola – SVK – Target Competition – Hyundai i30 N TCR
88 – Maxime Potty – BEL – WRT – Volkswagen Golf GTI TCR
96 – Abdulla Ali Al-Khelaifi – QAT – PCR Sport – Cupra TCR
99 – Dániel Nagy – HUN – M1RA – Hyundai i30 N TCR
111 – Teddy Clairet – FRA – Team Clairet Sport – Peugeot 308TCR
112 – Jimmy Clairet – FRA – Team Clairet Sport – Peugeot 308TCR
999 – Josh Files – GBR – Target Competition – Hyundai i30 N TCR

(Оние имиња со звездичка, ќе земат учество само на Хунгароринг)

Check Also

WRC Финска: Танак во водство, неговите тимски колеги во проблеми

Возачот на Toyota От Танак ја зголеми предноста на Рели Финска, но неговите колеги наидоа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *