Tuesday , January 19 2021
Home / Latest Articles / Vuković Motorsport го претстави унапредениот Renault Mégane RS EVO TCR

Vuković Motorsport го претстави унапредениот Renault Mégane RS EVO TCR

Vuković Motorsport го претстави унапредениот Renault Mégane RS TCR, наречен EVO.

Во споредба со претходната верзија, моделот EVO доби подобрувања во моторот, а исто така го доби името Renault Sport TCe Engine. На автомобилот подобрена е аеродинамиката и суспензијата, како и менувачот.

Од тимот изјавија дека автомобилот е полесен и побрз. Vuković Motorsport најавија два автомобили за оваа сезона во Европската TCR Серија. Да потсетиме, Vuković Motorsport е приватен тим кој со никаква помош од Renault го конструираше Renault Mégane RS EVO TCR.

Check Also

Дакар 2021: 14та Дакар титула за „Г-дин Дакар“

Француската офроуд легенда Стефан Петерхансел дојде до рекордна 14-та Дакар титула, откако победи на 2021 …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *