Wednesday , February 19 2020
Home / Latest Articles / WolrdSBK: После доминацијата на Баутиста и Ducati на Арагон, следи Асен овој викенд

WolrdSBK: После доминацијата на Баутиста и Ducati на Арагон, следи Асен овој викенд

Овој викенд на Холандската патека Асен ќе се одржи четвртата рунда од Светскиот Супербајк шампионат насловена како Motul Dutch Round

После доминацијата на Алваро Баутиста и Ducati на минатата трета рунда на патеката Арагон Шпанецот се наоѓа на првата позиција во генерален пласман со 186 поени, пред Џонатан Реа на Kawasaki со 147 поени, додека на третата позиција со 47 поени помалку е Алекс Лоус на Yаmaha.

Сепак со 10 рунди и 20 трки до крајот на сезоната многу работи можат да се случат. Четвртата рунда се вози на патеката Асен овој викенд, која е долга 4.542 метри, а располага со 18 свиоци од кои 12 десни и шест леви, додека најголемиот правец на стартно-целната рамнина изнесува 300 метри.

Распоредот за викендот е следниот:

Петок:
Слободен тренинг 1: 10:30-11.20
слободен тренинг 2: 15:00-15:50

Сабота:
Слободен тренинг 3: 09:00-09:20
Квалификации: 11:00-11:25
Трка 1 14:00

Недела
Загревање: 09:00-09:15
Суперпол: 11:00
Трка 2: 14:00

Check Also

WRC: Танак најбрз на бизарниот шејкдаун во Шведска

На денешниот прв ден од Шведското рели гледаме бизарни кадри… Шведско снежно рели без снег, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *