Monday , July 6 2020
Home / Latest Articles / WRC Rally GB: Танак со победа на Рели Велика Британија

WRC Rally GB: Танак со победа на Рели Велика Британија

От Танак го зголеми водството во генерален пласман кај возачите со уште една победа и тоа на крајно проблематичното рели Велика Британија

Иако не стартуваше како што треба, Танак успеа подоцна да се врати во чекор, при што дојде до победа, а после ова победа се поблиску се наоѓа до титулата оваа година, која ќе биде прва за него, а моментално се наоѓа во предност од 28 поени.

Тиери Невил успеа до втората позиција додека минатогодишниот шампион Себастиен Ожие го пополни последното место на подиумот. Четврти пристигна Крис Мик, додека веднаш после него, топ 5-те возачи ги комплетираше Елвин Еванс.

Погледнете ја видео репортажата подолу, како и најинтересните моменти од релито:

Check Also

Bugatti Pur Sport… Да, Bugatti Pur Sport

Bugatti почнува да личи на нешто. Bugatti Pur Sport почетно требаше да биде претставен на …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *