Wednesday , August 5 2020
Breaking News
Home / Latest Articles / WSBK Асен: Црвено знаме на квалификациите, Баутиста со пол позиција

WSBK Асен: Црвено знаме на квалификациите, Баутиста со пол позиција

Прекината квалификациската сесија на Асен…

Алваро Баутиста дојде до третата по ред освоена пол позиција оваа сезона во Светскиот Супербајк шампионат откако квалификациската сесија беше прерано прекината, а неговите ривали останаа спречени да направат доволно брзи кругови за повисока стартна позиција.

Сесијата беше прекината на само неколку секунди после поставувањето на најбрзо време на Баутиста (1:34.740), откако Топрак Разгатлиоглу и Руичи Кијонари излетаа на свиокот број 13.

Мајкл ван дер Марк ќе му се придружи на Баутиста во првиот ред, додека од вториот ред ќе стартуваат Маркус Реитербергер и Алекс Лоус од третата и четвртата позиција.

Петти ќе стартува Леон Хазлам пред Том Сајкс, Чаз Дејвис, Џонатан Реа, Џорди Торес и Топрак Разгатлиоглу.

 

Check Also

ТЦР Италија: Рекордна бројка од 26 возачи на стартот на втората рунда на Мизано!

Овој викенд на патеката Мизано во Италија се одржува втората рунда од Италијанскиот ТЦР шампионат, …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *