Wednesday , December 12 2018
Home / Latest Articles / WTCR: Hyundai ги потврди четирите возачи за следната сезона

WTCR: Hyundai ги потврди четирите возачи за следната сезона

После кратките шпекулации за тоа кој ќе биде дел од силниот тим кој победува, сега е официјално.

Hyundai Motorsport потврди четири возачи за 2019 сезона во Светскиот Туринг Куп, со Габриеле Тарквини, Норберт Михелис, кои остануваат во тимот, додека ќе им се придружат Ники Катсбург и Аугусто Фарфус.

Моменталниот шампион Тарквини ќе се врати следната година да ја одбрани својата титула, а за борба за истата ќе му се приклучи и Михелис кој продолжува со втора година со Корејскиот производител.

После една година пауза и обврски помеѓу 2015 и 2017 со Lada Sport и Polestar Cyan Racing, се враќа Ники Катсбург кој во WTCR ќе настапи покрај BMW GT програмата.

Четвртиот возач е Аугусто Фарфус кој ја напушти DTM програмата, но ќе продолжи да се натпреварува за Германскиот производител во категоријата спортски автомобили, а во туринг категоријата се враќа за прв пат после 2010 година, додека на предниот погон му се враќа после 13 години откако во 2006-тата возеше Alfa Romeo 156 S2000.

Остануваат уште два тимови кои ќе настапат со Hyundai автомобили да бидат потврдени.

Check Also

Заврши деветтото издание на Рели Шоу Санта Доменика, девојка запросена на церемонијалниот старт!

Како што веќе најавивме, едноставно не беше возможно да не присуствуваме на официјално, последниот моторспорт …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *