Saturday , June 19 2021
Home / Latest Articles / Давид против Голијат: Audi RS3 се осмели да му се спротистави на R8 V10

Давид против Голијат: Audi RS3 се осмели да му се спротистави на R8 V10

Audi RS3 седан колку и да биде добар, може да има многу мали, скоро никакви шанси против супер-автомобил како Audi R8 V10.

На хартија Audi R8 V10 има голема предност благодарение на 5.2-литарскиот V10 атмосферски мотор, кој што има моќност од  540 КС и 540Њм втрежен момент. Може да стигне од 0 до 100 км/ч за само 3.5 секунди и до максимална брзина од 319 км/ч.

Од друга страна Audi RS3 е придвижуван од 2.5-литарски TFSI мотор кој што може да испорача 394 КС и 480 Њм вртежен момент. Од 0 до 100 км/ч стигнува за нешто помалку од 4 секунди и максимална брзина од 280 км/ч со опционалниот Dynamic Plus пакет.

А за цената не сакаме да збориваме, Audi R8 V10 чини околку 150 000 евра, за кои што можете да купите три Audi RS3.

Но, да ги оставиме на страна цената и перформансите на хартија. Да го погледеме следното видео и да видиме дали овој Давид може да го победи Голијат.

Check Also

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *