Home / Latest Articles / Дали редизајнираната Hayabusa може да се нарече „нов моторцикл“?

Дали редизајнираната Hayabusa може да се нарече „нов моторцикл“?

Иако станува збор за фејслифт, Јапонците тврдат дека новиот Suzuki Hayabusa располага со доволно голем број на нови делови (550) за да може да се нарече нов модел.

Suzuki Hayabusa сега располага со поостар дизајн, со новите предни и задни светла со LED технологија, изменет дизајн на издувните цевки, TFT дисплеј со голем број на информации и уреди за помош на возачот како ABS, контрола на асистенција на тракцијата, контрола при старт, адаптивен темпомат, брз шифтер на брзини…

Редниот 4-цилиндричен агрегат од 1340 кубни сантиметри развива само 184КС што е доста помалку од моторцикли со 1000 кубни сантиметри, но сепак… располага со 150Њм вртежен момент, исполнува Еуро 5 норми и може да дојде до ограничени 300км/ч.

Поогледнете ја официјалната видео презентација:

About vladimir

Check Also

10 брзи прашања за Ана-Марија Таневска, првата Македонска претставничка во брзински мотоциклизам

Разговаравме со 23-годишната Ана-Марија Таневска, млада и перспективна девојка која има огромна љубов кон мотоциклите. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *