Saturday , June 19 2021
Home / Latest Articles / ДРАГ ТРКА: Abarth 595 против Audi R8 V10 Spyder

ДРАГ ТРКА: Abarth 595 против Audi R8 V10 Spyder

Oва ќе биде навистина необична, но и многу интересна драг пресметка помеѓу Abarth 595 и Audi R8 V10 Spyder.

Од едната страна го имаме Abarth 595 Competizione чии што мотор може да испорача 180 коњски сили, а од другата Audi R8 Spyder чии што V10 агрегат има моќност од 540 коњски сили. Знаеме дека Abarth 595 Competizione тежи многу помалку од Audi R8, но тоа не е ни од далеку доволно за “фиќото” да ја однесе победата.

Затоа, во оваа трка ќе имаме малку модифицирани правила поради разликата во моќноста на овие два автомобили. Возачот на Audi-то ќе ја започне трката надвор од својот автомобил, што ќе му даде на неговиот противник предност од околу 3 секунди.

Затоа крајниот резултат во оваа трка ќе биде навистина близок, па да ја погледнеме пресметката помеѓу Давид и Голијат:

Check Also

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *