Home / Latest Articles / Забрзувањето на Ferrari 812 Competizione; V12 агрегат на 9.000 вртежи во минута (ВИДЕО)

Забрзувањето на Ferrari 812 Competizione; V12 агрегат на 9.000 вртежи во минута (ВИДЕО)

Звукот на автомобилите зависи од локацијата.

V8 звукот е дефиниција за уживање во Америка и Австралија. 6-цилиндричен агрегат е икона во Велика Британија, додека Германците паѓаат на 6-цилиндрични и редни 5-цилиндрични агрегати. Ако сте во Јапонија ќе слушате дерење на 4-цилиндрични турбо мотори. Но во Италија е малку поразлично.

Во Италија супер автомобилите се држат на оној продорен V12 мотор кој врти. Врти екстремно високо. Да, во случајов на 9.000 вртежи во минута. Звучи интересно? Многу поинтересно звучи следното видео од Ferrari 812 Competizione, автомобил кој располага со 830КС на кого од 0 до 100км/ч му се потребни само 2.8 секунди, додека до 200 се катапултира за само нешто малку повеќе од 7 секунди…

About vladimir

Check Also

WRC Монте Карло: Себастиен Леб во водство, Форме со катастрофално излетување (Видео)

На прагот на својата 48 година, Себастиен Леб стана најстариот возач кој бил во водство …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *