Home / Latest Articles / МотоГП: За прв пат во историјата, двајца браќа во ист тим

МотоГП: За прв пат во историјата, двајца браќа во ист тим

Браќата Маркез ќе станат ривали; Алекс Маркез го замени Лоренцо во Хонда

Алекс Маркез, победникот во Мото2 категоријата ќе дебитира во Мото Гран При шампионатот ни помалку ни повеќе туку во фабричкиот тим на Honda. Тој ќе му се придружи на неговиот брат Марк кој ќе му биде ментор и ривал, а го замени пензионираниот Хорхе Лоренцо.

Трикратниот МотоГП шампион Хорхе Лоренцо го најави своето пензионирање во четвртокот пред почетокот на тркачкиот викенд во Валенсија, каде шпекулациите веднаш излегоа на виделина за тоа кој ќе го замени, иако фаворит беше Жоан Зарко.

За прв пат во историјата еден тим располага со двајца браќа како возачи, а Алекс потпиша едногодишен договор, засега.

About vladimir

Check Also

WRC: Утре започнува Рели Хрватска

После одобрувањето за Хрватска рунда во Светскиот рели шампионат минатата година, WRC караванот се враќа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *