Home / Latest Articles / МотоГП со публика на финалето?

МотоГП со публика на финалето?

Патеката Алгарв во Портимао, Португалија, е потврдена како финална рунда од 2020-тата МотоГП сезона, каде воедно се очекува и публика

Минатата недела промотерите на МотоГП најавија дека последните три трки од провизорниот календар во Малезија, Тајланд и Аргентина се откажани за оваа година поради пандемијата на коронавирусот, но дека ќе биде додадена една рунда во Европа.

Организаторите на МотоГП ја потврдија оваа информација вчера, со тоа што на оваа патека би можела да присуствува и публика со максимален број од 30.000 гледачи.

За информација, договор помеѓу МотоГП организацијата и Портимао беше потпишан уште во 2017 година како резервна патека доколку би дошло до некакви проблеми или откажувања на друга трка, а тоа време дојде, па затоа Портимао станува домаќин на МотоГП трка.

About vladimir

Check Also

TCR Europe Монца: Хомола и Аскона најбрзи на слободните тренинзи, ПСС Рејсинг високо позиционирани

28-те возачи кои настапија на слободните тренинзи денес на Монца, најавија доста интересен викенд. Во …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *