Home / Latest Articles / Мото ГП: Вињалес најбрз на тестот во Валенсија (Резултати)

Мото ГП: Вињалес најбрз на тестот во Валенсија (Резултати)

Започнаа подготовките за 2020 сезона

На патеката Валенсија беше одржано пред сезонско тестирање за 2020 сезона. Најбрз на патеката беше возачoт на Yamaha Маверик Вињалес кој беше единствениот кој се симна под границата од 1:30 со најбрз круг од 1:29.849, додека Фабио Куартараро и Франко Морбидели го комплетираа 1-2-3 поредокот на Yamaha.

Четврти најбрз беше Кал Крачлоу, пред Жоан Мир, Алекс Ринс, Марк Маркез, Пол Еспергаро, Валентино Роси и Џек Милер кој ги комплетираше топ 10-те. Браќата Маркез, сега и тимски колеги, обајцата имаа падови при што Алекс Маркез му нанесе сериозна штета на неговиот мотоцикл.

Целосните резултати погледнете ги подолу:

About vladimir

Check Also

WRC: Утре започнува Рели Хрватска

После одобрувањето за Хрватска рунда во Светскиот рели шампионат минатата година, WRC караванот се враќа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *