Saturday , June 19 2021
Home / Latest Articles / Ова е најбрзиот Volkswagen во светот со погон на предните тркала

Ова е најбрзиот Volkswagen во светот со погон на предните тркала

Ова е најбрзиот Volkswagen во светот со погон на предните тркала.

Во следното видео ќе можете да го видите најбрзиот Volkswagen во светот со погон на предните тркала.

Овој човек буквално ја разнесе вратата на совозачкото седиште само за да го собори светскиот рекорд на Volkswagen со погон на предните тркала. Навистина лудо, морате да признаете.

Станува збор за Volkswagen Golf GTI, кој што успеа да го помине растојанието од четврт милја (402 метри) за само 8.53 секунди со максимална брзина 281.6 км/ч.

Најбрзиот Volkswagen Golf GTI е придвижуван од 2.5-литарски мотор со 5 цилиндри и огромен турбо полнач. Немаме информација колку коњски сили може да испумпа овој агрегат, но сигурно станува збор за повеќе од 700!

Да го погледнеме видеото:

Check Also

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *