Home / Latest Articles / Ова е првиот Ф1 автомобил за во сообраќај

Ова е првиот Ф1 автомобил за во сообраќај

Aston Martin го победи Mercedes-AMG во трката за „Ф1 автомобил за на улица“ со претставувањето на првиот клиентски автомобил

Ова е истиот автомобил кој беше претставен во ноември 2021 година, на кого му беа довршувани завршни детали. И покрај големите задоцнувања, Британскиот автомобилски производител ја постигна целта.

Хиперавтомобилот е направен во соработка помеѓу Red Bull Racing, Aston Martin и Cosworth, а ова се неговите спецификации.

Aston Martin Valkyrie располага со атмосферски V12 агрегат од 6.5 литри и максимални 1000КС при 10.500 до максимални 11.100 вртежи во минута.

Хибридниот систем ја зголемува силата за дополнителни 160КС и 280Њм вртежен момент, за максимални 1160КС при 10.500 вртежи во минута и 900Њм при 6000 вртежи.

About vladimir

Check Also

Од Хонда во Ауди: Давидовски и Гиролами продолжуваат во ТЦР Европа

После подолго размислување, Македонскиот возач Виктор Давидовски и неговиот тимски колега Франко Гиролами одлучија да …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *