Home / Latest Articles / Претставен е првиот хибриден сериски суперавтомобил на McLaren – Artura со 670КС

Претставен е првиот хибриден сериски суперавтомобил на McLaren – Artura со 670КС

Се започна во 2012 година кога McLaren го претстави хипер автомобилот P1.

Првиот хибридизиран производ кој го понудија од компанијата располагаше со 727КС, забрзуваше од 0 до 100км/ч за 2.8 секунди, целосно електричен можеше да помине 31км, но чинеше 1 милион долари. Но сега McLaren нуди нешто многу поприфатливо.

McLaren Artura е првиот хибриден автомобил кој ќе се произведува сериски. Располага со 3.0 литарски V6 твин турбо агрегат кој произведува 577КС и 584Њм вртежен момент, додека електричниот мотор дополнува со 94КС и 225Њм, за комбинирана сила од 671КС и 804Њм вртежен момент.

Од 0 до 100км/ч на McLaren Artura му требаат три секунди до електронски ограничената максимална брзина од 330км/ч. Цената на основниот модел во САД изнесува 225.000 долари, а на располагање се дополнителни три опции: Performance, TechLux, и Vision. Иднината е сега.

About vladimir

Check Also

WRC: Утре започнува Рели Хрватска

После одобрувањето за Хрватска рунда во Светскиот рели шампионат минатата година, WRC караванот се враќа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *