Home / Latest Articles / Трета стартна позиција за Давидовски на Норисринг

Трета стартна позиција за Давидовски на Норисринг

После слабите слободни тренинзи поради измешаните временски услови и прекин на првиот тренинг, на квалификациите кои се одржаа денес, Македонскиот натпреварувач Виктор Давидовски позади волан на Audi RS3 LMS дојде до трета стартна позиција за првата трка.

Тој заедно со својот тимски колега Франко Гиролами и овој пат ќе атакуваат на највисоките позиции во Европската ТЦР Серија, на првата трка која ќе започне во 17:40 часот.

Пол позицијата ја освои Мајк Халдер, пред Феличе Јелмини и Виктор Давидовски, додека после нив до 12 позиција следат Фајлс, Хомола, Калехас, Филипи, Гиролами, Јанг, Гаврилов, Бути и Леонов – 12те возачи кои влегоа во вториот дел од квалификациите.

About vladimir

Check Also

После Францускиот Кол Сент Пјер, следи Португалската Рампа Да Фалпера за Стефановски

Изненадувачката одлука која дојде од таборот на тимот на Игор Стефановски беше категорична, “Се враќаме …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *