Home / Latest Articles / Хируршка интервенција за Алекс Занарди после повреда на главата

Хируршка интервенција за Алекс Занарди после повреда на главата

Параолимпиецот Алекс Занарди се наоѓа во сериозна ситуација после повредата на главата со која се здоби од незгода со рачниот велосипед

Според неколкуте изјави на различни новинари од Италија, Занарди беше вмешан во незгода со теретно возило на автопатот 146 додека учествувал во Параолимпискиот евент со рачни велосипеди ‘Obiettivo tricolore’, кој се одржа денес близу Сиена.

Незгодата се случила околу 17:00 часот по локално време, на која веднаш пристигнале пожарникари, нациналната и локалната полиција. Занарди бил пренесен со хеликоптер во болницата во Сиена каде поминал операција од речиси три часа, после што е ставен на интензивна нега.

За оние кои не знаат, Алекс Занарди е бивш Гран При возач кој два пати го победи КАРТ шампионатот пред неговата незгода на Лаузицринг во 2001, каде ги загуби двете нозе, после што продолжи да се натпреварува со специјално прилагодени тркачки автомобили.

About vladimir

Check Also

10 брзи прашања за Ана-Марија Таневска, првата Македонска претставничка во брзински мотоциклизам

Разговаравме со 23-годишната Ана-Марија Таневска, млада и перспективна девојка која има огромна љубов кон мотоциклите. …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *