Thursday , June 17 2021
Home / Latest Articles / 2018 Dodge Demon со 840КС до 326км/ч!

2018 Dodge Demon со 840КС до 326км/ч!

Според фабричките податоци, 2018 Dodge Demon има максимална брзина од 270км/ч, но во следново видео ќе можете да видите како постигнува брзина од 326км/ч!

Dodge Challenger SRT Demon е опремен со 6.2-литарски V8 агрегат со моќност од неверојатни 840 коњски сили. И покрај тоа што не сум љубител на американските мускулести автомобили, овие бројки се навистина импресивни. Од Dodge велат дека овој автомобил може да помине четврт милја за само 9.65 секунди и да достигне брзина од 225 километри на час.

Од овој автомобил ќе бидат направени само 3000 примероци и може да се купи само во Соединетите Држави.

Check Also

TCR Europe: Високо квалитетен викенд за ПСС Рејсинг на Пол Рикар

Највисок пласман за Давидовски до сега во неговата кариера во TCR Europe Македонскиот ПСС Рејсинг …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *