Home / Latest Articles / BMW го претстави првиот MotoGP безбедносен моторцикл – M 1000 RR

BMW го претстави првиот MotoGP безбедносен моторцикл – M 1000 RR

Оваа година MotoGP ќе започне со стил…

2021 сезона ќе стартува при крајот на март на патеката Лосаил во Катар. Со стил. Оваа година BMW на својата флота на автомобили поврзани со MotoGP шампионатот уште од 1999-та, ќе додаде уште едно BMW, но на две тркала.

За прв пат на автомобилската флота сочинета од М3, М4 и М5 CS ќе им се приклучи моторцикл, специјално подготвен 1000 RR модел со боите на спортскиот оддел М.

Со претставувањето на првиот М моторцикл, Баварската компанија го најави и своето учество во WSBK во 2021 година.

Само неколку недели подоцна на 18 април на Портимао во Португалија ќе бидат претставени безбедносните автомобили M8 Competition Coupe и M8 Competition Gran Coupe, медицински автомобил X5 М и уште еден безбедносен моторцикл M 1000 RR.

About vladimir

Check Also

WRC: Утре започнува Рели Хрватска

После одобрувањето за Хрватска рунда во Светскиот рели шампионат минатата година, WRC караванот се враќа …

Leave a Reply

Your email address will not be published. Required fields are marked *