Home / Авто Свет

Авто Свет

Амбулантната екипа на Дубаи претставија супер автомобил за итни случаи

Веќе ни е познато дека полицијата во Дубаи располага со голем број на егзотични автомобили, а сега и амбулантната екипа тргна по стапките на полицијата. Станува збор за Lykan Hypersport, автомобил кој располага со 6-цилиндричен 3.7 литарски агрегат кој нуди 740КС. Оваа сила е доволна забрзување од 0 до 100км/ч …

Read More »

Aston Martin DBX 707 е најмоќниот и најбрз „џип“ на планетава

Можеби малку подоцна, но Aston Martin влегоа во трка за најбрз SUV (Sports Utility Vehicle) со моделот DBX 707, и успеаа. Во ова успеаа благодарение на доработениот 4.0 литарскиот V8 агрегат кој сега ослободува 707КС. До 100км/ч пристигнува за 3.3 секунди, а тоа му го овозможува брзиот 9-степен менувач. Стадардниот …

Read More »

Доктор го ризикувал својот живот да спасува животи позади волан на Nissan GTR

Австралиски доктор се ризикувал себеси да спасува животи употребувајќи го својот Nissan GTR како автомобил за брза помош, но властите го одбиле тоа размислување на докторот… Кога станува збор за спасување животи, не може да не се спомене дека врмето е клучно. Затоа Др. Мајкл Ливингстон кој поседува две клиники …

Read More »

Ова се најгласните и најмилозвучни V12 супер автомобили во 2020 и 2021 година

Pagani Huayra R Engine: 6.0L V12 NA⁣Output: 850hp, 750nm torque (RWD)⁣Gearbox: 6 spd sequential ⁣Redline: 9,000rpmDry Weight: 1050kgPrice: $3 million Gordon Murray T.50 Engine: 4.0L V12 by CosworthOutput: 654hpRedline: 12,100rpmPrice: $3.2 million https://www.youtube.com/watch?v=9PuFRto323w&t=369s&ab_channel=GordonMurrayAutomotive3. Lamborghini Essenza SCV12Engine: 6.5L V12 NAOutput: 830hpPrice: $2.6m+https://www.youtube.com/watch?v=v84-Runqoeg&t=254s&ab_channel=19Bozzy92 Aston Martin Valkyrie Engine: 6.5L V12 NA Hybrid⁣Output: 1155hpRedline: …

Read More »

„Дојди сам, дојдете сите. Само носете маски“-Музејот на Porsche повторно се отвара

„Дојди сам, дојдете сите. Само носете маски“ – стоеше во извештајот на Германскиот производител. После речиси една година, музејот на Porsche во Штутгарт повторно ќе ги отвори своите порти на 16 март. Додека музејот беше затворен поради пандемијата, вработените во музејот не седеа со скрстени раце, туку учествуваа во неколку …

Read More »

Претставен е 2022 992 Porsche 911 GT3; 9000 вртежи во минута и под 7 минути на „Зелениот Пекол“

Веќе подолго време се очекуваше, а после месеци тестирање пристигна. Дами и господа ова е 2022 992 Porsche 911 GT3.Како и неговите претходници и оваа седма генерација на GT3 беше развиена во блиска соработка со Porsche Motorsport. Но да започнеме. Сеуште е присутен атмосферскиот 4.0 литарски 6-цилиндричен боксер кој сега …

Read More »

Каква разлика прави тунинг од 750 евра кај Toyota GR Yaris (ВИДЕО)

Вака изгледаат допочнителни 44КС во споредба со стандардниот модел од 261КС. Има многу причини да го сакате Toyota GR Yaris. Секој автомобилски ентузијаст би се заљубил на прв поглед. Овој мал ѕвер располага со 1.6 литарски 3-цилиндричен турбо агрегат кој испорачува 261КС, но… Што можете да подобрите со дополнителни 750 …

Read More »

На вечера во воена зона? Со блиндираниот BMW X7 го можете тоа

Ако барате блиндиран луксуз, овде ќе го најдете… За оние кои бараат луксуз и заштита во нивните секојдневни патувања, Канадска компанија го нуди токму тоа. Во понудата стои: Балистичка заштита, заштита од моќни куршуми од автоматска пушка, како и заштита од повеќе кратен напад на рачни бомби. Нивото на заштита …

Read More »

Претставен е првиот хибриден сериски суперавтомобил на McLaren – Artura со 670КС

Се започна во 2012 година кога McLaren го претстави хипер автомобилот P1. Првиот хибридизиран производ кој го понудија од компанијата располагаше со 727КС, забрзуваше од 0 до 100км/ч за 2.8 секунди, целосно електричен можеше да помине 31км, но чинеше 1 милион долари. Но сега McLaren нуди нешто многу поприфатливо. McLaren …

Read More »

Litchfield Motors: Toyota GR Yaris лесно ќе ја помине границата од 300КС

Реномираната Британска тунинг куќа Litchfield Motors најави нова тунинг програма за овогодинешниот модел на Toyota GR Yaris. Ова е најновиот хот хеч кој го освои пазарот побрзо од многу автомобили, а ексклузивно е понуден со три врати. Располага со целосна хомологација за Светскиот рели шампионат, како и со 1.6 литарски …

Read More »