Home / Авто Свет (page 2)

Авто Свет

Повеќе сила, повеќе вртежен момент и повеќе карбон во BMW M2 CS од Manhart

Ново доработено купе доаѓа од Manhart… Иако BMW M2 CS веќе е ѕвер, тунинг специјалистите Manhart одлучија дека ѕверот може да стане посилен ѕвер. Нивниот проект тие го нарекоа MH2 GTR, а неговиот дизајн располага со додавање на карбонски заден спојлер, пошироки карбонски крила напред, додека надворешноста е мешавина од …

Read More »

BMW M5 CS – Најбрзото BMW досега направено со цена од 180.400 евра

BMW претставија нов модел, CS. BMW M5 CS е ограничена верзија на моделот М5 competition и воедно претставува најбрзо и најмоќно BMW досега направено. BMW M5 CS располага со 4.4 литарски V8 агрегат со 635КС и 750Њм вртежен момент. Овој модел забрзува од 0 до 100км/ч за 3 секунди, 0-200 …

Read More »

Турбо мотор за новата Lada Niva?

Иако нема да ја видиме до 2024, од Lada најавија камбек на целосно новиот теренец. И покрај тоа што денот на претставување е далеку, има една добра работа во тоа, а тоа е што може да се променат многу работи и да се дојде до што подобар производ. Да не …

Read More »

За својот 90-ти роденден, сам себе се почастил со Chevrolet Corvette C8

Оваа интересна приказна ни доаѓа од… Соединетите Американски Држави, нормално. Станува збор за 90-годишникот Чак Кук од Флорида кој одлучил својот 90-ти роденден да го прослави со стил, па затоа се упатил во најблискиот салон за автомобили и си купил нов Chevrolet Corvette C8. Секако, тој веднаш станал звезда во …

Read More »

Renault 5 се враќа на голема врата, како електричен автомобил

Renault го претставија нивниот нов електричен автомобил насловен како Renault 5 Prototype, а претставува нов електричен автомобил инспириран од класичниот Renault 5 хечбек. Renault 5 Prototype е претставен како компактен електричен автомобил со подобар ретро дизајн од моменталниот модел Renault Zoe EV. Овој концепт ќе прерасне во сериски автомобил и …

Read More »

Новиот Civic Type-R ќе биде последниот целосно бензински автомобил во Европа

Кога станува збор за регулација на емисија на штетни гасови, Европа е најригорозна во светот, а тоа може да се види според огромниот број на автомобили кои располагаат со 3-цилиндрични 1.0-литарски агрегати. И покрај намалувањето на бројот на цилиндри и запремнината, производителите на автомобили на големо инвестираат во електрифицирањето за …

Read More »

Имате Toyota GR Supra и сакате широк боди-кит? 10 произведувачи со нивните цени

Дефинитивно е дека Toyota GR Supra го освои пазарот. После тоа останува на тоа до каде се подготвени да одат фанатиците на овој модел. Ова е за вас, фанатици. 10-те најпопуларни произведувачи на проширени боди китови кои едноставно оставаат без здив. PANDEM GR SUPRA WIDEBODY KIT, исто така познат како …

Read More »

Кружен тек на дното од Атлантскиот океан и тоа за неколку недели? (ВИДЕО)

Завршени се градежните работи на првиот подводен кружен тек изграден на дното на Атлантскиот океан. За неколку седмици ќе биде отворен за сообраќај. Тунелот поврзува два од осумнаесетте Фарски острови и е вистинско архитектонско чудо. За уредба на овој кружен тек е заслужен фарскиот уметник Трондур Патурсон. Најниската точка на …

Read More »

Поради превара со нафта, неколку Porsche суперавтомобили запленети во Холандија

Голем број на суперавтомобили беа запленети од Холандската полиција за животна средина во селото Ерика Сопствениците на овие автомобили направиле превара со купопродажба на нафта, а се обвинети дека купувале нечист дизел и го продавале како чисто гориво, употребувајќи фалсификувани документи. Се верува дека од овој бизнис преварантите се здобиле …

Read More »

Официјално, 2022 Golf R со 315КС и можност дрифтање

Денес официјално е претставен 2022 VW Golf R, кој покрај многуте можности и додатоци ќе може да дрифта… Да почнеме од под хаубата. 2022 VW Golf R располага со 2.0 литарски турбо агрегат кој од себе вади 315КС и 420Њм вртежен момент, што е зголемување за 27КС и 41Њм вртежен …

Read More »