Home / Авто Свет (page 22)

Авто Свет

Nio му се заканува на Tesla! Откриен е неверојатниот Кинески електричен теренец!

Претставувањето на електричниот автомобил Nio во Кина направи огромен чекор и ја предизвика компанијата Tesla во Кина, со тоа што Кинескиот пазар ненормално брзо стана најважен пазар за електрични автомобили Nio го претставија нивниот теренец Nio ES8 на Мотор Шоуто во Шангај во средата. Од компанијата велат дека теренецот ќе …

Read More »

Mitsubishi Lancer EVO X и Subaru Impreza WRX STi во дрифт битка! (ВИДЕО)

Ова видео е за љубителите на дрифт дисциплината. Иако двата популарни автомобили имаат погон на сите тркала, за оваа дисциплина потребен е само заден погон при што специјално се прилагодени за истата. Уживајте во нивното возење во неколку Италијански евенти, од страна на Салваторе Пињанели и Лука Лоди:

Read More »

Кога најновата технологија ќе добие тунинг; BMW i8 од AC Schnitzer

Кога ќе помислите дека нема веќе што да се направи околу најновата автомобилска технологија да биде поатрктивна, се обраќате на едни од малкумината тунери кои биле доволно храбри за да ги испробаат своите способности на технолошки најнапредниот автомобил на BMW, моделот i8. Во моментов станува збор за познатиот тунер AC …

Read More »

Mercedes во партнерство со Bosch за развој на роботска такси служба

Daimler, мајката фирма на Mercedes, се спојуваат со најголемата компанија за изработка на резервни делови Bosch, за да развијат софтвер за целосно возачки автоматизирана такси служба. Од Bosch ова го изјавија во вторникот, а гледаат доста светла иднина во оваа развојна програма. Алијансата ќе развие и ќе произведе автономен софтвер …

Read More »

3000КС Nissan GT-R на тест во борбата на 402 метри; Цел: Влез во 6 секунди (ВИДЕО)

Борбата за најбрз Nissan GT-R на планетава продолжува. Не само што продолжува туку и станува доста неизвесна. Во игра се две развојни куќи од САД и една од Бахреин кои се стремат кон поставување на нов рекорд, влегување во границата од 6 секунди на 402 метри трка. Овие неколку години …

Read More »

Позајмено Lamborghini Murcielago SV, уништено во незгода во Тајланд

Toa дека Lamborghini Murcielago за сигурно останува опасен автомобил за некоја категорија на луѓе, тоа го докажува уште еден уништен, овој пат модел SV и тоа во Тајланд. Сопственикот на скапиот и лимитиран V12 суперавтомобил, сега веќе уништен, друг пат дефинитивно ќе размисли на кого ќе му позајмува свој автомобил. …

Read More »