Home / Авто Свет (page 3)

Авто Свет

Топ 10 најлуди проекти на Mansory

Mansory е еден од најконтроверзните тунери на сцената во последнава декада. Тие се фокусираат на ултра луксузниот сегмент на автомобили, се од G63 нагоре. Исто така се проширија и во сегментот на супер автомобили привлекувајќи ги сопствениците на Lamborghini, Ferrari и McLaren. Секоја година, токму Авто Шоуто во Женева е …

Read More »

Боли од што е спора, но интересна бидејќи е несекојдневна; Драг трка помеѓу Mercedes Actros и Scania R500 (ВИДЕО)

Во следното видео ќе погледнете болно спора трка, но сепак интересна, а потоа следи натпревар во итно сопирање помеѓу овие два титани во светот на транспортот. Mercedes Actros и Scania R500 се камиони кои иако не сте превозник, доколку сте доволно лудак (во позитивен смисол) би си купиле некој од …

Read More »

Погледнете како изгледа Wankel собир во Јапонија (ВИДЕО)

Од секогаш коментарот за Јапонија бил „Како на друга планета“… Ентузијастите и љубители на ротирачки мотори сеуште се на сцена во Јапонија, и да, високо котираат. Тоа е една посебна автомобилска култура која ќе остане присутна со години во иднина. Ротирачките мотори имаат доста богата историја која за Mazda започна …

Read More »

Чип Фуз се замеша во редизајн на одвратната решетка на 2021 BMW М3 (ВИДЕО)

Не мора да ни се допаѓа, но ќе мораме да живееме со нејзино присуство… На оние кои не им се допаѓа предната решетка на новото BMW М3, а би сакале да го проверат редизајнот на легендарниот Чип Фуз, нека го погледнат видеото подолу. Редизајнот не ја вклучува само предната решетка, …

Read More »

Претставен е VW Golf GTI Clubsport 2021 со 300КС

Овој модел е специјално подесен за Нордшлајфе Моделот VW Golf GTI Clubsport, со неговото деби ќе им овозможи на идните сопственици незаборавно искуство, а на германскиот бренд ќе му даде порасположен хечбек. Како се потрудија инженерите да го направат овој автомобил дел од секое спортско срце? VW Golf GTI Clubsport …

Read More »

Kia најавува напад на водечката позиција меѓу електричните возила

Kia Motors сподели дел од својата деловна стратегија за глобално електрични возила, откривајќи скици на неколку од идните вакви модели на брендот (BEV – Battery Electric Vehicle). Деталите за следниот EV модел на Kia ги претстави претседателот и извршен директор, Хо Сунг Сонг. Kia има за цел да биде лидер …

Read More »

Bugatti Pur Sport… Да, Bugatti Pur Sport

Bugatti почнува да личи на нешто. Bugatti Pur Sport почетно требаше да биде претставен на Женевското Мотор Шоу оваа година. Но, поради пандемијата, саемот беше откажан. Тоа ги остави челниците од Bugatti да размислат како да го претстават. Тоа се случи преку нивната развиена дилерска интернет мрежа, преку салоните во …

Read More »

Автомобилите на BMW ќе се отклучуваат и стартуваат со iPhone

Apple го претставува новиот iOS 14 во рамките на кој функционира и новата технологија, т.н. дигитален клуч. Оваа корисна функција им овозможува на сопствениците на паметни телефони и паметни часовници од Apple со нивна помош да го отклучат и да го стартуваат автомобилот. Системот користи NFC технологија и за сега …

Read More »

Европа се префрла на синтетичко гориво

Според планот, инвестициите до 2050 година ќе бидат 400-650 милијарди евра FuelEurope, кој ги вклучува скоро сите европски рафинерии, ги објави плановите за намалување на емисиите за 100 милиони тони до 2035 година, фокусирајќи се на синтетички горива. Според оваа асоцијација, овие горива се посоодветни за индустрии како што се …

Read More »