Home / Авто Свет (page 3)

Авто Свет

Кружен тек на дното од Атлантскиот океан и тоа за неколку недели? (ВИДЕО)

Завршени се градежните работи на првиот подводен кружен тек изграден на дното на Атлантскиот океан. За неколку седмици ќе биде отворен за сообраќај. Тунелот поврзува два од осумнаесетте Фарски острови и е вистинско архитектонско чудо. За уредба на овој кружен тек е заслужен фарскиот уметник Трондур Патурсон. Најниската точка на …

Read More »

Поради превара со нафта, неколку Porsche суперавтомобили запленети во Холандија

Голем број на суперавтомобили беа запленети од Холандската полиција за животна средина во селото Ерика Сопствениците на овие автомобили направиле превара со купопродажба на нафта, а се обвинети дека купувале нечист дизел и го продавале како чисто гориво, употребувајќи фалсификувани документи. Се верува дека од овој бизнис преварантите се здобиле …

Read More »

Официјално, 2022 Golf R со 315КС и можност дрифтање

Денес официјално е претставен 2022 VW Golf R, кој покрај многуте можности и додатоци ќе може да дрифта… Да почнеме од под хаубата. 2022 VW Golf R располага со 2.0 литарски турбо агрегат кој од себе вади 315КС и 420Њм вртежен момент, што е зголемување за 27КС и 41Њм вртежен …

Read More »

Топ 10 најлуди проекти на Mansory

Mansory е еден од најконтроверзните тунери на сцената во последнава декада. Тие се фокусираат на ултра луксузниот сегмент на автомобили, се од G63 нагоре. Исто така се проширија и во сегментот на супер автомобили привлекувајќи ги сопствениците на Lamborghini, Ferrari и McLaren. Секоја година, токму Авто Шоуто во Женева е …

Read More »

Боли од што е спора, но интересна бидејќи е несекојдневна; Драг трка помеѓу Mercedes Actros и Scania R500 (ВИДЕО)

Во следното видео ќе погледнете болно спора трка, но сепак интересна, а потоа следи натпревар во итно сопирање помеѓу овие два титани во светот на транспортот. Mercedes Actros и Scania R500 се камиони кои иако не сте превозник, доколку сте доволно лудак (во позитивен смисол) би си купиле некој од …

Read More »

Погледнете како изгледа Wankel собир во Јапонија (ВИДЕО)

Од секогаш коментарот за Јапонија бил „Како на друга планета“… Ентузијастите и љубители на ротирачки мотори сеуште се на сцена во Јапонија, и да, високо котираат. Тоа е една посебна автомобилска култура која ќе остане присутна со години во иднина. Ротирачките мотори имаат доста богата историја која за Mazda започна …

Read More »

Чип Фуз се замеша во редизајн на одвратната решетка на 2021 BMW М3 (ВИДЕО)

Не мора да ни се допаѓа, но ќе мораме да живееме со нејзино присуство… На оние кои не им се допаѓа предната решетка на новото BMW М3, а би сакале да го проверат редизајнот на легендарниот Чип Фуз, нека го погледнат видеото подолу. Редизајнот не ја вклучува само предната решетка, …

Read More »

Претставен е VW Golf GTI Clubsport 2021 со 300КС

Овој модел е специјално подесен за Нордшлајфе Моделот VW Golf GTI Clubsport, со неговото деби ќе им овозможи на идните сопственици незаборавно искуство, а на германскиот бренд ќе му даде порасположен хечбек. Како се потрудија инженерите да го направат овој автомобил дел од секое спортско срце? VW Golf GTI Clubsport …

Read More »

Kia најавува напад на водечката позиција меѓу електричните возила

Kia Motors сподели дел од својата деловна стратегија за глобално електрични возила, откривајќи скици на неколку од идните вакви модели на брендот (BEV – Battery Electric Vehicle). Деталите за следниот EV модел на Kia ги претстави претседателот и извршен директор, Хо Сунг Сонг. Kia има за цел да биде лидер …

Read More »