Home / Авто Свет (page 4)

Авто Свет

Ова е Pontiac Ghost Car, првиот целосно транспарентен автомобил

Уште во 1939 година, General Motors во обид да му ја покажат на светот нивната визија за автомобилската иднина, го создадоа она што стана познато како „Pontiac Ghost Car“ Автомобилот „Pontiac Ghost Car“ е признат како прв транспарентен автомобил досега направен во Соединетите Држави и само од оваа причина, го …

Read More »

Студии покажуваат дека кабриолетите се побезбедни од автомобилите со тврд покрив

Што би одбрале вие? Пролетта, летото и раната есен е перфектен период за да уживате со ветар во коси додека се возите во кабриолет. Ако се загрижувате дека немате покрив над вашата глава во случај на незгода, тогаш ставете ги на страна тие грижи. Новообјавеното истражување од Осигурителниот Институт за …

Read More »

Претставено е специјално издание – Lotus слави 20 години од постоењето на Exige

Специјалното издание вклучува три ретро бои на каросерија Lotus Exige Series 1 за прв пат беше претставен во 2000 година. Дваесет години подоцна компанијата ја слави годишнината со претставување на специјалниот модел кој ќе го означи постоењето. Британскиот производител на спортски автомобили го подобри моделот Exige Sport 410 со неколку …

Read More »

Хируршка интервенција за Алекс Занарди после повреда на главата

Параолимпиецот Алекс Занарди се наоѓа во сериозна ситуација после повредата на главата со која се здоби од незгода со рачниот велосипед Според неколкуте изјави на различни новинари од Италија, Занарди беше вмешан во незгода со теретно возило на автопатот 146 додека учествувал во Параолимпискиот евент со рачни велосипеди ‘Obiettivo tricolore’, …

Read More »

Потсетување на МАКАР, Руското чудовиште на шест тркала

6×6 креацијата на Mercedes, за МАКАР е како мало детенце. Руските дизајнери на автомобили располагаат со многу фантазија кога станува збор за изработка на возило за сите терени и сите временски услови. Тие се навистина способни да направат незапирливо возило, а единствената работа што може да го запре е празен …

Read More »

Koenigsegg Jesko Absolut цели на 500км/ч максимална брзина

Koenigsegg Jesko Absolut е автомобил кој е фокусиран само за максимална брзина. После долгите планови и развој овој проект се материјализираше. Koenigsegg Jesko Absolut ќе биде најбрзиот Koenigsegg произведен досега на кого му беше изменета аеродинамиката за добивање на поголема брзина. Овој автомобил не е ниту специјално издание. Тоа што …

Read More »

Хипер перверзијата на Pagani, наречена Imola

Италијанскиот специјалист за хипер автомобили Pagani, го најави новиот модел кој ќе се изработува во само 5 примероци. Новиот модел Imola, излегуваше во јавноста во последните неколку месеци. Еден автомобил беше испорачан во Лос Анџелес минатата година, а исто така еден и во Европа. Третиот автомобил е во изработка, а …

Read More »

Ова се победниците на Дакар 2020

Со денешната 12 етапа заврши најдолгото и најтешкото рели на светов… После долги 12 дена денес заврши Дакар Рели 2020, воедно и првото издание од третото поглавје во Саудиска Арабија Возачот на Honda Рики Брабек со само две етапни победи ја прекина 18 годишната доминација на КТМ во категоријата моторцикли …

Read More »

Дакар 2020 – 11 Етапа: Намалена предноста кај моторциклите и автомобилите, финалето ќе биде интересно!

Претпоследната 11 етапа која се одржа денес од Шабајта до Харад со 379 натпреварувачки километри донесе големи изненадувања во очи на финалната 12 етапа после која ќе се одлучат победниците во петте класи. Кај моторциклите, возачот на Husqvarna Пабло Куинтанила со денешната победа ја преполови предноста во генерален пласман кај …

Read More »

Дакар 2020 – 10 Етапа: Петерхансел: Не знам како се случи, но се загубивме!

Дури и самиот тој не може да поверува… Стефан Петерхансел е вистинска икона на Дакар Рели, при што го доби прекарот Крал на Дакар. Тој на свои 54 години има 13 победи зад себе од кои шест со моторцикл и седум со автомобил. Имал секакви проблеми во текот на неговата …

Read More »